Local sports scoreboard – December 10

Tuesday’s results

Girls basketball

At Crothersville

Crothersville 54, Medora 17

Crothersville;17;17;13;7;—;54

Medora;2;4;6;5;—;17

Crothersville (5-4) — Alexis Adair 8 4-4 21, Katrina Christian 1 4-6 6, Cassidy Mantz 2 0-0 5, Kasmir Kelshaw 1 3-4 5, Lacey Hall 1 3-6 5, Rebecca Hensley 1 2-2 4, Madison Reynolds 2 0-0 4, Nikki Hickman 1 0-0 2, Allison Davidson 1 0-0 2

Medora (2-7) — Carley McCammon 2 3-5 7, Marsadeez Phillips 2 0-0 4, Megan Weddell 2 0-4 4, Jadelyn Dean 1 0-2 2

3-point goals: Crothersville (Adair, Mantz)

Rebounds: Crothersville 39 (Hickman 9, Christian 9)

Turnovers: Crothersville 11

Fouls: Crothersville 16, Medora 13

At Seymour

Jennings County 62, Seymour 59

Jennings County;14;11;15;22;—;62

Seymour;9;7;21;22;—;59

Jennings County (6-2, 2-1) — Baylee Krueger 8 3-3 21, Sidney Gerkin 4 3-3 12, Brooklyn Gaines 4 0-0 11, Shelbi Wright 3 2-4 9, Halea Petro 3 0-0 6, Eliza Gasper 1 0-0 3, totals 23 8-10 62

Seymour (6-1, 1-1) — Mikayla Fee 4 6-9 14, Maci Lubker 5 2-7 15, Emilee Pollmann 4 5-7 13, Morgan Ritz 3 2-2 9, Kayla Griffin 3 0-0 8, totals 20 15-25 59

3-point goals: Jennings County (Gaines 3, Krueger 2, Wright, Gerkin, Gasper), Seymour (Lubker 3, Griffin 2, Ritz)

Rebounds: Jennings County 35, Seymour 43 (Griffin 12, Pollmann 8)

Turnovers: Jennings County 9, Seymour 13

Fouls: Jennings County 19, Seymour 14

Junior varsity

Jennings County 33, Seymour 25

Seymour: Brooklin Klopf 13, Katie Suits 5, Sarah Benefiel 5, Keighana Thomas 2

Boys basketball

At Austin

Trinity Lutheran 54, Austin 51

Trinity Lutheran;15;11;12;16;—;54

Austin;11;13;13;14;—;51

Trinity Lutheran (4-0) — Daniel Horton 9 6-6 26, Luke Stuckwisch 3 6-6 12, Jacob Christopher 2 1-2 6, Jacob Schult 2 0-0 4, Toby VanLiew 1 2-2 4, Keegan Rebber 0 2-2 2

3-point goals: Trinity Lutheran (Horton 2, Christopher)

Rebounds: Trinity Lutheran 23 (Horton 14, Keegan 3)

Turnovers: Trinity Lutheran 9

Fouls: Trinity Lutheran 17

Junior Varisty

Trinity Lutheran 49, Austin 41

Trinity Lutheran (2-2) — Chad Stuckwisch 6, Sam Marksberry 4, Jacob Rowe 10, Jack Harwegger 3, Moore 2, Colton Wisch 2, Luke Onken 13, Dylan Maschino 9

At Bedford

Bedford North Lawrence 59, Brownstown Central 52

Bedford North Lawrence;12;11;6;12;14;16;—;59

Brownstown Central;7;15;9;12;9;—;52

Brownstown Central (2-1) — Carson Lambring 1 1-2 3, Borden 2 2-2 8, SHoemaker 5 0-1 11, Zach McCory 1 6-7 8, Jacoby Shade 5 5-5 17

3-point goals: Brownstown Central (Shade 3, Borden 2, Shoemaker)

Rebounds: Brownstown Central 21 (Shoemaker 7), Bedford North Lawrence 27

Turnovers: Brownstown Central 8, Bedford North Lawrence 8

Fouls: Brownstown Central 29, Bedford North Lawrence 22

Junior varsity

Brownstown Central 60 (2-1), Bedford North Lawrence 51

Swimming and Diving

At Seymour

Girls

Seymour 122, New Albany 58

(Seymour in top 5)

200 medley relay: 1-(Sarah Montgomery, Alexis Anders, Mary Kate Pritchett, Nastya Yakovlyeva) 2:03.72, 2-(Ellen Stuckwisch, Alexa

McKinney, Alex Helt, Cherish Bryant) 2:23.15, 4-(Grace Hartman, Marissa Reedy, Lauren Findley, Mallory Thias) 2:36.39

200 freestyle: 1-Katie Turner 2:09.23, 2-Libby Rohr 2:16.19, 4-Lillie, Hartman 2:24.21

200 IM: 2-Montgomery 2:26.66, 3-Kenzie Persinger 2:27.12, 4-Alexis Anders 2:39.04

50 freestyle: 1-Allison Hayes 26.68, 2-Yakovlyeva 28.25, 4-Cherish Bryant 32.24

Diving: 2-Joey Cole 129.00

100 butterfly: 2-Pritchett 1:08.84, 3-Hayes 1:11.16, 5-Helt 1:19.50

100 freestyle: 1-Persinger 58.37, 2-Stuckwisch 1:09.79, 3-McKinney 1:12.02

500 freestyle: 1-Turner 5:53.10, 2-Yakovlyeva, 6:04.83, 4-Reedy 7:14.44

200 freestyle relay: 1-Yakovlyeva, Hayes, Persinger, Turner), 1:49.58. 3-(Anders, Rohr, L. Hartman, Bryant), 1:58.52, 4-(Thias, Helt, Findley, G. Hartman) 2:14.03

100 backstroke: 1-Montgomery 1:05.62, 3-L. Hartman 1:14.30, 4-Rohr 1:14.81

100 breaststroke: 2- Pritchett 1:14.80, 3- Anders 1:16.36, 4-McKinney 1:32.08

400 freestyle relay: 1-(Montgomery, Hayes, Persinger, Turner), 4:04.71. 3-(Pritchett, Stuckwisch, Rohr, L. Hartman), 4:34.20, 4-(Thias, Bryant, Reedy, McKinney) 4:58.29

Boys

Seymour 114, New Albany 69

200 medley relay: 1-Jon Montgomery, Noah Bullard, Steve Frohling, Jake Vance), 1:50.59, 3-(Caleb O’Brien, Quincey Coffey, Reace Cavanaugh, Isaiah Sexton), 2:09.53

200 freestyle: 1-Montgomery 1:59.40, 3-Skyler Cash, 2:08.34, 4-Sam Freeman 2:10.93

200 IM: 1-Bullard 2:09.91, 4-Frohling 2:27.17, 5-Coffey 2:35.70.

50 freestyle: 1-Vance 24.05, 2-Levi Pfaffenberger 26.58, 4-Isaiah Sexton 28.58

Diving:1-Joseph Graham 191.50, 2-Jaycob Hampton 138, 3-Kris McFarlin 103.25

100 butterfly: 2- Frohling 1:07.61, 4-Pfaffenberger 1:12.17

100 freestyle:1-Montgomery 53.06, 5-Sexton 1:05.06

500 freestyle: 1- Cash 5:41.88, 2-Freeman 5:50.75, 3-O’Brien 5:52.36

200 freestyle relay: 1-O’Brien, Vance, Pfaffenberger,Cash) 1:44.25, 3-(Donovan Gabbard, Alex Richardson, Jaycob Hampton, Joseph Graham), 2:13.81

100 backstroke: 2- O’Brien 1:07.23, 4-Coffey 1:08.75, 5-Dylon Imlay 1:31.02

100 breaststroke: 1-Bullard 1:05.45, 2-Vance 1:09.55, 5-Pfaffenberger 1:22.14

400 freestyle relay: 1-(Pfaffenberger, Cash,Bullard, Montgomery), 3:41.01. 3-(Frohling, Freeman, Sexton, Coffey), 4:13.13, 5-(Gabbard, Richardson Imlay, Pfaffenberger), 5:02.55