Local sports scoreboard – December 22

Saturday’s results

Boys basketball

At Medora

Medora 58, Shoals 24

Medora;14;14;19;11;—;58

Shoals;13;2;4;5;—;24

Medora (3-4) — Jalen Beesley 7 1-1 19, Kage Spence 3 2-2 9, Chase Booker 3 0-0 6, Austin Fish 3 0-1 6, Kam Flynn 2 0-0 5, Kirk Stewart 2 0-0 4, Mike Jones 2 0-0 4, Matt Jones 1 0-0 3, Tristan Newcomb 1 0-0 2

Shoals (0-4) — Edmund Neeley 2 4-4 8, Tyler George 2 1-1 5, Michael Hawkins 2 0-3 4, Tanner Sorrells 1 0-0 3, Jace Erwin 0 2-2 2, Enoch Redman 1 0-0 2

3-point goals: Medora 7 (Beesley 4, Spence, Matt Jones, Flynn), Shoals 1 (Sorrells)

Rebounds: Medora 27 (Fish 5, Mike Jones 5)

Turnovers: Medora 14

Fouls: Medora 15, Shoals 15

At Mitchell

Brownstown Central 64, Mitchell 44

Mitchell;17;7;13;7;—;44

Brownstown Central;18;12;12;22;—;64

Brownstown Central (5-1) — Zack McCory 9 7-10 21, Jacoby Shade 6 2-3 17, Cam Shoemaker 4 1-2 9, Cody Waskom 1 3-3 6, Matthew Nierman 2 0-0 6, Collin DeHart 2 1-1 3, Gavin Bane 1 0-0 2

3-point goals: Brownstown Central 6 (Shade 3, Nierman 2, Waskom)

Rebounds; Brownstown Central 23 (Shade 8, Shoemaker 4, McCory 4), Mitchell 20

Turnovers: Brownstown Central, Mitchell 14

Fouls: Brownstown Central 16, Mitchell 14

Junior varsity

Brownstown Central 60, Mitchell 31

Brownstown Central (4-2) — Ty Maxie 22, Carson Lambring 11, Cam Eggersman 6, Derek Rieckers 4, Waskom 4, Jordan Peters 4, Andrew Murphy 2, Kyle Kramer 3, Cody Schraeder 2, Grant Reedy 2

At North Vernon

Jennings County 53, Seymour 40

Seymour;15;6;12;7;—;40

Jennings County;14;11;8;20;—;53

Seymour (1-6) — Toriek Miller 4 4-4 14, Isaiah Thomas 5 0-0 11, Ty Christensen 2 2-3 8, Ryan Wieneke 1 0-0 2, Zach Schlatterer 1 0-2 2, Tiller Cummings 1 0-0 2, Alan Perry 0 1-2 1, Anthony Rork 0 0-0 0

Jennings County (6-1) — Dan Leach 9 2-5 20, Chace Wilson 4 4-6 12, Tyler Vogel 3 3-4 10, Richard McNamee 2 2-2 6, Ethan Jarvis 0 3-4 3, Justin Pettit 1 0-0 2

3-point goals: Seymour 5 (T. Miller 2, Christensen 2, Thomas), Jennings County 1 (Vogel)

Rebounds: Jennings County 29 (Vogel 12, McNamee 6), Seymour 28 (Thomas 13, T. Miller 4)

Fouls: Seymour 18 (fouled out: Rork), Jennings County 11

Turnovers: Seymour 14, Jennings County 10

Junior varsity

Jennings County 40, Seymour 29

Seymour (0-7) — Bloom 9, Jordan Miller 8, Cummings 5, Zach Moore 4, Griffin Sciarra 3

Freshmen

Jennings County 45, Seymour 31

Seymour (3-5) — Alazae Louden 9, Elliott Clark 6, Cooper Morrow 4, Ty McCory 3, Max Otte 3, Trent Hohnstreiter 2, Scotty Nieves 2, Brad Brock 2

Girls basketball

At Seymour

Seymour

At Seymour

Seymour 73, Whiteland 54

Seymour;11;10;27;25;—;73

Whiteland;13;14;7;20;—;54

Seymour (8-2) — Mikayla Fee 8 3-6 19, Emilee Pollmann 5 4-6 16, Maci Lubker 5 0-0 13, Morgan Ritz 3 0-0 8, Kayla Griffin 3 0-0 8, Lauren James 2 0-0 5, Brittany Trimnell 1 0-0 2, Katie Suits 1 0-0 2

Whiteland (4-6) — Sidney Crowe 4 5-10 13, Kate White 3 6-6 12, Monica Collins 5 1-4 11, Mackenzie Blazek 4 0-0 8, Sydney Mize 2 0-1 6, Ashley West 1 0-0 2,  Tori Ison 0 2-2 2

3-point goals: Seymour 10 (Lubker 3, Pollmann 2, Griffin 2, Ritz 2, James), Whiteland 2 (Mize 2)

Rebounds: Seymour 37 (Fee 9, Pollmann 7, Griffin 7, Ritz 7), Whiteland 27 (Blazek 7, Ison 6)

Turnovers: Seymour 19, Whiteland 9

Fouls: Seymour 15, Whiteland 13

Junior varsity

Seymour 47, Whiteland 41

Seymour (6-4) — Benefiel 10, James 9, Thomas 8, Suits 7, Klopf 5, Hume 3, Paige Feller 2, Jenna O’Neal 2, Victoria Snook 1

At Borden

Borden 67, Medora 21

Borden;31;13;15;8;—;67

Medora;4;5;6;6;—;21

Medora (3-9) — Carley McCammon 6 0-0 12, Avery Carney 4 0-2 8, Megan Weddell 0 1-2 1, Jadelyn Dean 0 0-2 0

Rebounds: Medora 25 (Carney 8, McCammon 5)

Turnovers: Medora 38

Fouls: Medora 15

At Trinity Lutheran

Oldenburg Academy 57, Trinity Lutheran 29

Trinity Lutheran;6;13;5;5;—;29

Oldenburg Academy;15;15;19;8;—;57

Trinity Lutheran (2-7) — Kaitlyn Wright 3 0-0 9, Piper Acton 1 4-5 6, Maddie Roark 1 2-4 4, Whitney Rogers 2 0-0 4, Sydney Stuckwisch 2 0-3 4, Jodi Goecker 1 0-0 2

Rebounds: Trinity Lutheran 28 (Stuckwisch 8, Angi Bergstedt 6)

Turnovers: Trinity Lutheran 18

Fouls: Trinity Lutheran 12

Swimming and diving

At Seymour

Girls

Seymour 109, Jennings County 76

(Seymour top-five)

50 freestyle: 1-Allison Hayes 26.58. 3-Alex Helt 30.21

100 freestyle: 1-Kenzie Persinger 57.90, 2-Allison Hayes 58.72. 5-Molly Hayes 1:05.65.

200 freestyle: 1-Katie Turner 2:10.70, 5-Libby Rohr 2:15.93

500 freestyle: 1-Katie Turner 5:50.97, 4-Nastya Yakovlyeva 6:03.22, 5-Libby Rohr 6:16.39.

100 backstroke: 1-Sarah Montgomery 1:05.49, 4-Lillie Hartman 1:15.73, 5-Ellen Stuckwisch 1:17.00

100 breaststroke: 1-Mary Kate Pritchett 1:14.68, 2-Alexis Anders 1:15.26, 4-Alexa McKinney 1:27.12

100 butterfly: 1-Sarah Montgomery 1:04.42, 2-Mary Kate Pritchett 1:08.12, 4-Alexis Anders 1:13.56

200 individual medley: 1-Kenzie Persinger 2:26.26. 2-Nastya Yakovlyeva 2:30.18, 6-Molly Hayes 2:40.96

Diving: 4-Joey Cole 117.65

200 freestyle relay: 1-Seymour ‘A’ (Mary Kate Pritchett, Sarah Montgomery, Nastya Yakovlyeva, Allison Hayes) 1:49.27, 3-Seymour ‘B’ (Lillie Hartman, Grace Hartman, Alex Helt, Libby Rohr) 2:03.15, 5-Seymour ‘C’ (Ellen Stuckwisch, Alexa McKinney, Cherish Bryant, Marissa Reedy) x2:06.05

400 freestyle relay: 1-Seymour ‘A’ (Nastya Yakovlyeva, Katie Turner, Kenzie Persinger, Allison Hayes) 4:02.89, 3-Seymour ‘B’ (Alexis Anders, Libby Rohr, Molly Hayes, Mary Kate Pritchett) 4:25.08, 5-Seymour ‘C’ (Cherish Bryant, Lauren Findley, Lillie Hartman, Ellen Stuckwisch) x4:44.40.

200 medley relay: 1-Seymour ‘A’ (Katie Turner, Alexis Anders, Sarah Montgomery, Kenzie Persinger) 2:01.00, 4-Seymour ‘B’ (Ellen Stuckwisch, Molly Hayes, Lauren Findley, Alex Helt), 2:20.22, 5-Seymour ‘C’ (Cherish Bryant, Alexa McKinney, Marissa Reedy, Grace Hartman) x2:28.61

Boys

Seymour 120, Jennings County 65

50 freestyle: 1-Jon Montgomery 23.54, 2-Jake Vance 24.08, 4-Reace Cavanaugh 27.79

100 freestyle: 1-Jon Montgomery 53.55, 3-Quincey Coffey 59.56, 5-Donovan Gabbard 1:22.94

200 freestyle: 1-Sam Freeman 2:09.71, 2-Skyler Cash 2:12.40, 4-Isaiah Sexton 2:24.27

500 freestyle: 1-Sam Freeman 5:45.89, 2-Skyler Cash 5:48.18, 4-Dylon Imlay 7:10.26.

100 backstroke: 1-Caleb O’Brien 1:06.54, 2-Quincey Coffey 1:09.35. 5-Alex Richardson 1:36.84

100 breaststroke: 2-Noah Bullard 1:05.23, 3-Jake Vance 1:11.99, 5-Dylon Imlay 1:37.69

100 butterfly: 1-Steve Frohling 1:07.27, 3-Isaiah Sexton 1:30.60, 4-Reace Cavanaugh 1:31.05

200 Individual Medley: 2-Noah Bullard 2:13.55. 3-Steve Frohling 2:31.01, 4-Caleb O’Brien 2:32.81.

Diving: 2-Joseph Graham 189.50, 5-Jaycob Hampton 112.10

200 freestyle relay: 1-Seymour ‘A’ (Jake Vance, Caleb O’Brien, Skyler Cash, Noah Bullard) 1:41.65, 3-Seymour ‘B’ (Reace Cavanaugh, Quincey Coffey, Isaiah Sexton, Sam Freeman 12), 1:53.55. 4-Seymour ‘C’ (Alex Richardson, Dylon Imlay, Joseph Graham, Jaycob Hampton) x2:12.10

400 freestyle relay: 1-Seymour ‘A’ (Skyler Cash, Caleb O’Brien, Quincey Coffey, Jon Montgomery) 3:50.84, 3-Seymour ‘C’ (Joseph Graham, Jaycob Hampton, Donovan Gabbard, Kris McFarlin) 5:24.78.

200 medley relay: 1-Seymour ‘A’ (Jon Montgomery, Noah Bullard, Steve Frohling, Jake Vance) 1:52.45, 3-Seymour ‘B’ (Alex Richardson, Dylon Imlay, Donovan Gabbard, Jaycob Hampton) 2:42.84

Wrestling

At New Castle

New Castle Duals Invitational

Muncie Central 46, Seymour 26; Eastern 51, Seymour 18; Seymour 48, Hagerstown 27; Seymour 45,  Northeastern 12; New Castle 54, Seymour 27