Local sports scoreboard – April 8

Tuesday’s results

Boys golf

At Seymour

Par 36

Seymour 169, Southwestern (Hanover) 214

Medalist: Brady Marshall 38, Seymour

Seymour: Brady Marshall 38, Keaton Simpson 40, Ethan Ashley 45, Tyler Bullard 46, Brady Rinehart 47.

At Columbus

Par 36

Columbus North 157, Brownstown Central 170

Medalist: Matt Vorndran 37, Col. North

BCHS: Seth Berry 40, Lance Hackman 41, Levi Sweeney 44, Hunter Browning 45, Chanler Fleetwood 46, Jackson Wagner 49.

Junior varsity

Col. North 175, BCHS 192

BCHS: Lute Lahrman 46, Gavin Bane 47, Brayton Hattabaugh 49, Lance Goecker 50, Jakeb Webber 51, Tyler Neal 59, Gavin Norman 57.

Softball

At Columbus

Brownstown Central 10, Columbus East 6

Brownstown Central;111;303;1;—;10;17;0

Columbus East;100;030;2;—;6;11;3

Kourtney Branaman, Jami Bryant (7) and Maeleigh Tidd. Hayley Smalley and Elyse Babb. WP: Branaman. LP: Smalley. 2B: Tidd (BC), Branaman (BC), Katelyn Gray (BC), Beth Wayman (BC), Erin Tharp (CE). HR: Gray (BC), third inning, none on.

Records: Brownstown Central (4-0)

Track and field

At Columbus

Boys

Columbus East 87, Seymour 45

Pole vault: 1. Matt Buffo (CE) 12-4; 2. Jake Vance (S) 10-6; 3. Xavier Scrogham (CE) 9-0.

High jump: 1. Seth Ragon (S) 6-2; 2. T.C. O’Neal (CE) 5-8; 3. Josiah Edwards (CE) 5-8.

Long jump: 1. Steven O’Neal (CE) 20-7 1/2; 2. T.C. O’Neal (CE) 19-5 3/4; 3. Kevin Williams (CE) 19-4.

Shot put: 1. Aaron Kruchten (CE) 50-4; 2. Rhett Myers (CE) 45-3; 3. Bryden Engelking (S) 41-5 1/2.

Discus: 1. Myers (CE) 146-7; 2. Kruchten (CE) 124-9; 3. Engelking (S) 118-0.

4×800 relay: 1. Seymour (Cam Deppen, Dawson York, Keegan Bowman, Daniel Hauersperger) 8:48.7.

110 hurdles: 1. Williams (CE) 16.8; 2. Corbin Lovins (S) 18.5; 3. Sam Dwenger (CE) 20.1.

100: 1. Trent Weaver (CE) 11.4; 2. Ethan Ortman (S) 11.6; 3. Jason Groover (CE) 11.8.

1,600: 1. Hauersperger (S) 4:50; 2. Jacob Voss (S) 4:58; 3. Michael Zieleniuk (CE) 5:02.

4×100 relay: 1. Columbus East (Jamon Hogan, Cam Wilson, Groover, Weaver) 44.6.

400: 1. S. O’Neal (CE) 53.4; 2. Chase Thompson (S) 54.8; 3. Ragon (S) 56.0.

300 hurdles: 1. Dwenger (CE) 45.5; 2. Williams (CE) 46.8; 3. Lovins (S) 49.3.

800: 1. Bowman (S) 2:12.2; 2. Tim Molinari (S) 2:14.1; 3. Isaac Richardson (CE) 2:14.9.

200: 1. S. O’Neal (CE) 23.1; 2. T.C. O’Neal (CE) 23.8; 3. Edwards (CE) 24.2.

3,200: 1. Hauersperger (S) 10:00.4; 2. Paul Bean (CE) 10:34.5; 3. Deppen (S) 10:53.0.

4×400 relay: 1. Columbus East (Thompson, Caleb Pettit, T.C. O’Neal, S. O’Neal) 3:41.0.

Girls

Columbus East 80, Seymour 52

Pole vault: 1. Emily Clancy (CE) 9-0; 2. Mikaela Grout 8-6; 3. Sarah Benefiel (S) 7-0.

High jump: 1. Katie Mack (CE) 4-10; 2. Cortney VanLiew (CE) 4-6; 3. Hannah Gregory (CE) 4-2.

Long jump: 1. Kayla Gastineau (CE) 14-6 3/4; 2. Alexis Scheidt (CE) 14-3 1/2; 3. Marie Lenart (S) 13-9 1/4.

Shot put: 1. Morgan Ritz (S) 31-3; 2. Lyric Jackson (CE) 30-4; 3. Brooklin Klopf (S) 30-2 1/2.

Discus: 1. Mazie Caudill (S) 90-8; 2. Jackson (CE) 89-6; 3. Seena Greiwe (CE) 85-6.

4×800 relay: 1. Seymour (Claire Loebker, Abby Voss, Oriana Morales, Emma Brock) 10:33.0.

100 hurdles: 1. Becca Bryan (CE) 17.1; 2. Katy Nolting (S) 17.3; 3. Katie Emmert (CE) 18.9.

100: 1. Gastineau (CE) 13.3; 2. VanLiew (CE) 13.5; 3. Taylor Smith (CE) 13.8.

1,600: 1. Megan Winter (S) 5:42; 2. Voss (S) 5:44; 3. Morales (S) 5:49.

4×100 relay: 1. Columbus East (VanLiew, Bryan, Jones, Gastineau) 53.5.

400: 1. Addy Galarno (CE) 1:05.6; 2. Mack (CE) 1:06.7; 3. Grout (S) 1:07.7.

300 hurdles: 1. Nolting (S) 50.9; 2. Bryan (CE) 53.1; 3. Emmert (CE) 54.1.

800: 1. Morales (S) 2:36.6; 2. Kristen Lyons (CE) 2:51.7; 3. Lizzy Frazier (CE) 2:55.7.

200: 1. VanLiew (CE) 28.2; 3. Gastineau (CE) 29.0; 3. Lenart (S) 29.4.

3,200: 1. Brock (S) 12:26.5; 2. Kira Singer (CE) 13:19.1; 3. Maya Hauersperger (S) 13:33.0.

4×400 relay: 1. Columbus East (Scheidt, Galarno, Brooklyn Taulman, Mack) 4:32.7.