Local sports scoreboard – April 28

Middle school sports

Girls track and field

Brownstown Central 54, Jennings County 51

(Brownstown Central in top three)

100 hurdles: 2-Kayla Guthrie.

100: 1-Brooklyn Snodgrass.

3,200 relay: 1-(Destiny Satterthwaite, Kyra Huffman, Kiley Wischmeier, Shauna Drake).

1,600: 2-Satterthwaite, 3-Grace Garland.

400 relay: 1-(Maddie Bell, Kassity Taggart, Wischmeier, Snodgrass).

400: 3-Bell.

800: 1-Huffman, 2-Wischmeier, 3-Drake.

200: 1-Snodgrass.

Shot put: 1-Ashley Schroer, 3-Madisen Polly.

Discus: 1-Hayley Thomas, 3-Schroer.

Long jump: 1-Snodgrass.

Seventh grade

Seymour 85, Madison 28

(Seymour in top three)

100 hurdles: 1-Allison O’Brien, 2-Layla Ratliff.

100: 2-Belen Garcia, 3-Maschino.

800 relay: 1-(Kaleigh Maschino, Liberty Dyer, Maddie Storey, Garcia).

1,600: 1-Makenna Sunbury, 2-Grace Rennekamp.

400: 1-Bailee Wolfe, 2-Alyssa Perry, 3-Garcia.

60: 2-Tawnie Winterton.

800: 1-Rennekamp, 2-Sunbury.

200: 1-O’Brien, 2-Maschino, 3-Garcia.

1,600 relay: 1-(Perry, Brianna Butler, Lara Skaggs, Wolfe)

Shot put: 1-Rachel Dart, 2-Liberty Mahoney.

Discus: 1-Dart, 2-Hannah McGill, 3-Storey.

Long jump: 1-Skaggs, 3-Rennekamp.

High jump: 2-O’Brien.

Eighth grade

Seymour 87, Madison 30

(Seymour in top three)

100 hurdles: 1-Brett Kleber, 2-Avery DeHart

100: 1-Makenna Fee, 3-Paige Kestler.

800 relay: 1-(Yesenia Varela, 2-Megan Ritz, Karime Dominguez, DeHart).

1,600: 1-Ashton Chase, 2-Kleber, 3-Courtney Mansfield.

400 relay: 1-(Varela, Ritz, Fee, DeHart).

400: 1-Jalen Snider, 2-Koralin Beddoe.

60: 1-Dominguez, 3-Peyton Caudill.

800: 1-Mansfield, 2-Marcegui Vasquez.

200: 1-DeHart, 2-Snider, 3-Varela.

1,600 relay: 1-(Kleber, Chase, Beddoe, Snider).

Shot put: 3-Kestler.

Discus: 2-Fee.

Long jump: 1-Chase.

High jump: 1-Ritz, 3-Tess Allman.

Boys track and field

Jennings County 78, Brownstown Central 27

(Brownstown Central in top three)

100 hurdles: 3-Grant Stuckwisch 16.93.

1,600: 3-Brandon Wilson.

400: 2-Stuckwisch 1:01.

800: 3-Wilson 2:32.

200: 3-Caleb Bollinger 27.84.

1,600 relay: 1-(Robbie Branaman, Fish, Hackman, Wilson) 4:21.01.

Shot put: 1-Branaman 36-5½.

Discus: 1-Branaman 94-0, 2-Luke Shelton 89-4.

Long jump: 3-Daniel Peters 10-11.

High jump: 3-Franklin Stokes 4-8.