Boys and Girls Cross-Country preview schedules/rosters

Brownstown Central

Head coaches: Derrick Koch (boys), Maria Weigel (girls)

Seniors: Seth Berry, Jake McCullough, Xavier Miranda, Hannah Gallion, Sara Martin, Sarah Shoemaker

Juniors: Harlan Daton, Jacob Keith, Aaron Kruse, Cameron Lee, Alexis Koch

Story continues below gallery

Sophomores: Reece Cover, Jeremy Pitts, Morgan Harrison, Claire Smith, Kinzey Warren

Freshmen: Shauna Drake, Kaelyn Johnson, Destiny Satterthwaite

Schedule

Thursday at Seymour (Freeman Field), 5:30 p.m.

Monday at Bedford North Lawrence, 5 p.m.

Aug. 29 at Rushville Invitational, 9 a.m.

Sept. 3 at North Harrison, 6 p.m.

Sept. 8 at Hardy Lake, 5:30 p.m.

Sept. 12 at Jac-Cen-Del, 10 a.m.

Sept. 15 at Eastern, 4:30 p.m.

Sept. 19 at Crawford County, 10 a.m.

Sept. 26 at Bedford North Lawrence, 9 a.m.

Oct. 3 at Mid-Southern Conference (Salem), 10 a.m.

Crothersville

Head coach: Carl Bowman

Roster

Seniors: Andrew Jackson, Codi McDonald, Claudia Henry, Taylor Blake, Torri Boldery, Alisha Basil

Juniors: Rafael Niem, Breanna Barger, Tristan Maschino

Sophomores: Noah Hoskins, Matt Wilburn

Freshmen: Lane Wienhorst, Braydee Gillis, Brandon Riley, Chandler Niehause, Kelsey Spangler, Piper Hensley

Schedule

Today at Corydon Hokum Karem (Corydon), 5 p.m.

Aug. 27 at Charlestown Invitational (Charlestown), TBA

Aug. 29 at Salem Invitational, 9 a.m.

Sept. 1 at New Washington, 4:30 p.m.

Sept. 8 at Scottsburg, 5:30 p.m.

Sept. 15 at Pekin Invitational (East Washington MS), 5 p.m.

Sept. 19 at Crawford County Invitational, 9 a.m.

Sept. 24 at Paoli Invitational, 4:30 p.m.

Sept. 29 at New Washington Invitational, 5 p.m.

Oct. 3 at Southern Athletic Conference (Lanesville HS), 5 p.m.

Medora

Head coach: Brad McCammon

Roster

Seniors: Jadelyn Dean, Zac Thompson, Matt Jones

Schedule

Monday at Bedford North Lawrence, 5 p.m.

Aug. 29 at Salem, 8:30 a.m.

Sept. 3 at North Harrison, 5 p.m.

Sept. 8 at Scottsburg, 5:30 p.m.

Sept. 15 at Eastern, 5 p.m.

Sept. 24 at Paoli, 5 p.m.

Sept. 26 at Hauser, 9 a.m.

Sept. 29 at New Washington, 5 p.m.

Oct. 10 at Bedford North Lawrence, 5 p.m.

Seymour

Head coaches: Randy Fife (boys), Spencer Sunbury (girls)

Roster

Seniors: Cam Deppen, Tim Molinari, Nic Proffer, Elysabeth Allman, Alexis Anders, Ericka Coomer, Dakota French, Lutisha Gregory, Mikaela Grout, Maya Hauersperger, Megan Winter

Juniors: Hunter Bauserman, Jon Castrejon, Matt Christenson, Logan Hayes, Alex Lovins, Ethan Ortman, Megan Baurle, Sarah Benefiel, Almudena Ynclan Dieto, Abbilynn Ebler, Mya Findley, Alexis Gross, Elizabeth Reedy, Karley Sunbury, Porsche Tobias, Haley Westfall, Madeline Wisler

Sophomores: Ando Shosei, Michael Hodge, Trent Hohenstreiter, Cooper Morrow, Jacob Voss, Dawson York, Aubrie Bowman, Emma Brock, Abby Davis, Claire Loebker, Mara Luedeman, Oriana Morales, Lily Mullis, Chloe Smith, Abby Voss, Ally Wheeler

Freshmen: Luke Champ, Caleb Deppen, Cole Fosbrink, Barry Huff, Tess Allman, Ashton Chase, Payton French, Brett Kleber, Courtney Mansfield, Emma Ramp, Jalen Snider, Marcegui Vasquez

Schedule

Thursday Seymour Invitational (Freeman Field), 5:30 p.m.

Monday at Bedford North Lawrence Invitational, 5 p.m.

Sept. 12 at Brown County Classic (Eagle Creek Park), 9:30 a.m.

Sept. 19 at Westfield Invitational (Northview Christian Life Church), 9:30 a.m.

Sept. 22 at Silver Creek Invitational, 5:30 p.m.

Sept. 29 at Batesville Invitational, 5 p.m.

Oct. 3 Hoosier Hills Conference (Freeman Field), 10:30 a.m.

Trinity Lutheran

Head coach: Chris Crenshaw

Roster

Seniors: Nikolai Haak, Daniel Horton, Luke Onken, Andrea Foster

Sophomore: Alex Royalty

Freshman: AJ Goecker

Schedule

Saturday at Beast of the Southeast Invite, 10 a.m.

Monday at Bedford North Lawrence, 5 p.m.

Aug. 27 Jac-Cen-Del/South Ripley/Milan/South Decatur (Camp Lakeview), 4:30 p.m.

Aug. 29 at Salem Invitational, 9:30 a.m.

Sept. 8 at Scottsburg Invitational, 5:30 p.m.

Sept. 12 at Brown County Eagle Classic, 9:30 a.m.

Sept. 15 at Big Blue Invitational, 5:15 p.m.

Sept. 22 at Dragon Invitational, 5:30 p.m.

Sept. 24 at Paoli Invitational, 5 p.m.

Sept. 26 at Bedford North Lawrence Invitational, 9 a.m.

Sept. 29 at New Washington Invitational, 5 p.m.

Author photo
Jordan Morey is sports editor at The (Seymour) Tribune. He can be reached at jmorey@tribtown.com or 812-523-7069.