Local sports scoreboard – October 12

Saturday’s results

Boys soccer

Columbus Sectional championship

Columbus East 5, Seymour 0

Shots: East 15, Seymour 11

Seymour goal saves: Austin Hatfield 3

Record: Seymour (11-6-2)

Girls soccer

Columbus Sectional championship

Columbus East 1, Seymour 0

 Shots: East 10, Seymour 3

Seymour goal saves: Rachel Collett 5

Record: Seymour (7-10-3)

Cross-country

Brown County Sectional

Girls

Team scores: Columbus North 19, Seymour 40, Columbus East 112, Martinsville 132, Brown County 154, Brownstown Central 159, Southwestern (Shelby) 191, Crothersville 209, White River Valley 237, Edinburgh 303, Hauser 308

Individual winner: Rachel Brougher (CN) 18:13.92

Brownstown Central: 22-Alexis Koch 21:59.12, 23-Kaelyn Johnson 22:00.02, 30-Destiny Satterthwaite 22:25.21, 41-Shauna Drake 23:20.73, 48-Morgan Harrison 24:03.21, 52-Claire Smith 24:58.81, 65-Hannah Gallion 27:45.94

Crothersville: 15-Breanna Barger 20:21.17, 27-Tristan Maschino 22:13.11, 36-Piper Hensley 22:43.43, 69-Torri Boldery 29:32.59, 72-Claudia Henry 31:33.55, 73-Taylor Blake 31:37.80, 76-Alisha Basil 33:14.72

Seymour: 3-Emma Brock 18:49.53, 6-Ashton Chase 18:55.51, 8-Megan Winter 19:34.08, 11-Claire Loebker 19:43.03, 12-Oriana Morales 19:57.97, 14-Abby Voss 20:11.53, 20-Sarah Benefiel 21:47.86

Trinity Lutheran: 59-Andrea Foster 26:17.63

Boys

Team scores: Columbus North 24, Seymour 89, Columbus East 114, Brown County 126, Southwestern (Shelby) 128, White River Valley 148, Martinsville 154, Indian Creek 184, Brownstown Central 195, Hauser 283, Crothersville 353

Individual winner: Paul Bean (CE) 15:57.04

Brownstown Central: 17-Jake McCullough 17:00.65, 27-Harlan Deaton 17:34.50, 41-Cameron Lee 18:11.81, 57-Reece Covert 19:20.89, 60-Aaron Kruse 19:43.81, 61-Bryce Butler 20:03.48, 62-Seth Berry 20:15.84

Crothersville: 69-Matt Wilburn 21:09.32, 73-Braydee Gillis 21:41.65, 75-Noah Hoskins 21:48.89, 76-Lane Wienhorst 22:04.97, 78-Codi McDonald 22:25.58, 79-Kelsey Spangler 23:24.95, 80-Andy Jackson 23:29.50

Seymour: 11-Tim Molinari 16:36.57, 13-Cameron Deppen 16:47.94, 18-Jacob Voss 17:01.44, 23-Alex Lovins 17:18.88, 24-Hunter Bauserman 17:24.10, 40-Trent Hohenstreiter 18:06.52, 47-Cooper Morrow 18:28.96

Trinity Lutheran: 26-AJ Goecker 17:28.44, 32-Luke Onken 17:45.85, 74-Nikolai Haak 21:46.09, 77-Alex Royalty 22:06.13

Bedford Sectional

Boys

Medora:58-Matthew Jones 20:20.9, 67-Zac Thompson 22:02.0

Girls

Medora: 52-Jadelyn Dean 25:24.9

Volleyball

Bishop Chatard Tournament

Chatard;25;25;25

Brownstown Central;22;23;19

BCHS hitting: Morgan Wehmiller 29-33-9, Madison Turner 9-12-3, Laura Pence 10-10-6, team 62-80-29

BCHS serving: Maddy Pace 13-13-1, Emily Brock 10-10-1, Richayla Huff 8-9-1, team 58-65-4

Brownstown Central;25;25;24;25

Park Tudor;16;13;26;12

BCHS hitting: Wehmiller 29-29-16, Danielle Meyer 17-24-7, Brooke Meyer 14-15-6, team 98-110-38

BCHS serving: Huff 17-17-4, Pace 14-14-3, Abby Brown 10-10-2, team 75-77-12

Edinburgh Invitational

Trinity Lutheran;25;25

Monrovia;18;14

Trinity hitting: Haylee Barker 9-9-6, Lexi Schneider 6-7-5, Hailley Peters 11-14-3, team 47-61-22

Trinity serving: Hayley Carter 13-14-2, Anne Franke 8-11-2, Barker 6-7-0, team 40-48-5

Hauser;25;27

Trinity Lutheran;18;25

Trinity hitting: Abby Hackman 8-9-4, Peters 9-11-3, Schneider 6-9-1, team 43-58-17

Trinity serving: Anne Franke 8-9-1, Barker 8-9-0, Carter 5-6-0, team 35-44-2

Trinity Lutheran;25;25

Greenwood Christian;8;19

Trinity hitting: Hackman 11-11-7, Barker 10-13-6, Peters 7-8-3, team 40-49-22

Trinity serving: Carter 13-13-2, Savannah Harweger 9-10-1, Taylor Reynolds 8-8-0, team 49-50-3

Record: Trinity Lutheran (16-9)