Brownstown Central

Head coach: Karla Rieckers

2014-15 record: 19-5

Story continues below gallery

Roster

Senior: Morgan Wehmiller

Juniors: Leah Stidam, Cassie Maxie

Sophomores: Sophie Kreis, Shelby Stuckwisch, Kristen Stuckwisch, Emma Zabor, Madison Klinge, Grace Jaynes

Freshmen: Payton Farmer, Brooklyn Snodgrass, Destiny Satterthwaite, Tayler Garland, Claire Poulton, Carolyn Maxie, Haley Thomas, Shelby Reynolds, Shauna Drake

Schedule

Nov. 7 at Corydon (W, 50-40)

Nov. 14 Paoli

Nov. 17 at Trinity Lutheran

Nov. 20 at Mitchell

Nov. 21 at Henryville

Nov. 24 Columbus East

Nov. 27 at Scottsburg

Dec. 3 Seymour

Dec. 5 Pekin

Dec. 10 at Salem

Dec. 12 at Austin

Dec. 15 Clarksville

Dec. 19 Silver Creek

Dec. 28-29 at Toby Yoho Tournament (Eastern Greene)

Jan. 5 Madison

Jan. 9 Charlestown

Jan. 14 at Hauser

Jan. 19 New Washington

Jan. 23 Brown County

Jan. 28 at North Harrison

Crothersville

Head coach: Kevin Hensley

2014-15 record: 14-11

Roster

Seniors: Abby Jewell, Alexis Adair, Cassidy Mantz, Alisha Basil, Julia McIntosh

Juniors: Katrina Christian, Kashmir Kelshaw, Allison Davidson, Madison Reynolds, Emily McCleery

Sophomores: Lacey Hall, Nikki Hickman, Kalynda Hoevener, Kaitlyn Silvers

Freshmen: Kaitlyn McVey, Madeline Riley, Piper Hensley

Schedule

Nov. 2 at Orleans (L, 52-46 OT)

Nov. 5 Irvington Prep (W, 79-22)

Nov. 6 Shawe Memorial (W, 48-38)

Nov. 7 Clarksville (W, 63-45)

Today Clarksville

Nov. 17 Borden

Nov. 20 at Orleans

Dec. 3 South Decatur

Dec. 8 at Medora

Dec. 12 at Rock Creek Academy

Dec. 14 at Cannelton

Dec. 17 at West Washington

Dec. 21 Shawe Memorial

Jan. 5 Henryville

Jan. 7 at Christian Academy

Jan. 9 at Lanesville

Jan. 14 Edinburgh

Jan. 18 Medora

Jan. 19 at Austin

Jan. 23 Springs Valley

Jan. 26 New Washington

Jan. 30 Trinity Lutheran

Medora

Head coach: Brad McCammon

2014-15 record: 6-19

Roster

Seniors: Carley McCammon, Jadelyn Dean, Tara Richey

Sophomores: Lillian Hatfield, Marsadeez Phillips, Elexus Morris

Freshmen: Gwyneth Morris, Kailen Flynn, Taylor Hunter

Schedule

Nov. 3 at Clarksville (L, 76-17)

Nov. 5 at Henryville (L, 83-17)

Nov. 6 Rock Creek Academy (L, 49-37)

Nov. 7 Irvington Prep (W, 36-32)

Nov. 19 at Bloomington Lighthouse

Nov. 28 at Edinburgh

Dec. 3 Trinity Lutheran

Dec. 5 West Washington

Dec. 8 Crothersville

Dec. 10 Rock Creek Academy

Dec. 12 Lanesville

Dec. 19 Borden

Dec. 21 at Rising Sun

Jan. 2 Columbus Christian

Jan. 5 at Washington Catholic

Jan. 7 at Springs Valley

Jan. 8 Dugger Union

Jan. 11 at Orleans

Jan. 15 Bloomington Lighthouse

Jan. 18 at Crothersville

Jan. 21 at Shoals

Jan. 25 Christian Academy

Jan. 29 at Dugger Union

Jan. 30 at Cannelton

Seymour

Head coach: Jason Longmeier

2014-15 record: 17-7

Roster

Seniors: Emilee Pollmann, Lindsey Hume, Morgan Ritz, Mikayla Fee, Maci Lubker

Juniors: Sarah Benefiel, Kayla Griffin, Katie Suits, Lauren James, Keighana Thomas, Hannah Thompson

Sophomores: Paige Feller, Jenna O’Neal, Stephanie Harrison, Jami Nobbe

Freshmen: Makenna Fee, Jessica Blevins, Megan Ritz, Emily Corocoran, Ashton Chase, Paige Kestler, Jayden Ross, Yesenia Varela, Carmin Smith

Schedule

Nov. 7 at Salem (W, 62-33)

Today Bedford North Lawrence

Nov. 13 at Silver Creek

Nov. 17 Batesville

Nov. 19 South Central (Elizabeth)

Nov. 24 Floyd Central

Nov. 27 at Rushville

Dec. 1 at Bloomington South

Dec. 3 at Brownstown Central

Dec. 8 at Jennings County

Dec. 12 Madison

Dec. 15 at Columbus North

Dec. 29-30 at Bedford North Lawrence Tournament

Jan. 7 Columbus East

Jan. 9 North Harrison

Jan. 12 at Austin

Jan. 15 at Jennings County

Jan. 16 Borden

Jan. 19 at Jeffersonville

Jan. 23 Scottsburg

Jan. 28 at New Albany

Trinity Lutheran

Head coach: Mike Lang

2014-15 record: 11-13

Roster

Seniors: Anne Franke, Taylor Reynolds, Miranda Murphy

Juniors: Whitney Rogers, Laney Acton

Sophomores: Maddie Roark, Jodi Goecker, Piper Acton, Morgan Gabbard, Abby Hackman, Savanna Setty, Maren Wrenger

Freshmen: Maddie Bell, Emilee Lang, Nora Rudzinski, Lauren Fleetwood

Schedule

Nov. 14 Hauser

Nov. 17 Brownstown Central

Nov. 20 at Eastern Greene

Nov. 25 Borden

Nov. 28 at Southwestern (Shelby)

Dec. 3 at Medora

Dec. 10 Rising Sun

Dec. 12 at Orleans

Dec. 15 Austin

Dec. 19 at Oldenburg Academy

Dec. 28-29 Eastern Greene Tournament

Jan. 5 Christian Academy

Jan. 7 at West Washington

Jan. 9 at Southwestern (Hanover)

Jan. 12 at Waldron

Jan. 14 New Washington

Jan. 16 South Decatur

Jan. 19 Shawe Memorial

Jan. 28 at Edinburgh

Jan. 30 at Crothersville

Author photo
Jordan Morey is sports editor at The (Seymour) Tribune. He can be reached at jmorey@tribtown.com or 812-523-7069.