Boys Basketball

Brownstown Central

Head coach: Dave Benter (18th year)

2014-15 record:17-4

Story continues below gallery

Roster

Seniors: Cam Shoemaker, Zach McCory, Jacoby Shade, Matthew Nierman

Juniors: Carson Lambring, Gavin Bane, Ty Maxie, Cody Waskom, Jordan Peters, Andrew Murphy, Derek Rieckers, Kyle Kramer, Cody Schrader, Cameron Eggersman

Sophomores: Hunter Browning, Reece Covert, Carter Tape, Cameron Luedeman, Ethan Carrol, Stuart Hayden, Andrew Kellermeier

Freshmen: Michael Boshears, Caleb Bollinger, Seth Borden, Matthew Garland, Matthew Bell, Braden Neal, Ethan Wischmeier, Luke Shelton, Isaac Johnson, Dane Darlage, Robbie Branaman, Taylor McElfresh

Schedule

Dec. 1 Salem

Dec. 4 at Seymour

Dec. 11 Scottsburg

Dec. 18 North Harrison

Dec. 19 Mitchell

Dec. 29-Jan. 2 at North Daviess Classic

Jan. 8 at Jennings County

Jan. 9 Tipton, at Knightstown

Jan. 15 at Silver Creek

Jan. 16 Trinity Lutheran

Jan. 23 Brown County

Jan. 26 Austin

Jan. 29 at Charlestown

Jan. 30 at Corydon

Feb. 4 Columbus East

Feb. 6 at Clarksville

Feb. 12 Bedford North Lawrence

Feb. 16 at Floyd Central

Feb. 19 at Pekin

Feb. 20 Providence

Feb. 26 at Orleans

Crothersville

Head coach: Greg Kilgore (4th year)

2014-15 record: 6-18

Roster

Seniors: Eli Mollet, Tyler Luedeman, Codi McDonald, Micah Mains, Andrew Jackson

Juniors: Collyn Claywell, Conner O’Sullivan

Sophomores: Rafael Niem, Noah Hoskins, Zane Elliott, Matthew Wilburn

Freshmen: Lane Wienhorst, Trevor Peters, Cory Schmelzle, Jacob James, Kelsey Spangler, Trenton Baughman, Will Amick, Andrew Johnson

Schedule

Today at Austin

Nov. 28 at Orleans

Dec. 4 Medora

Dec. 5 at Rock Creek Academy

Dec. 11 at Springs Valley

Dec. 12 at Borden

Dec. 18 Shawe Memorial

Dec. 19 New Washington

Dec. 22 at Henryville Tournament

Dec. 29 and 30 at South Ripley Tournament

Jan. 8 Cannelton

Jan. 9 at Southwestern (Hanover)

Jan. 22 South Central (Elizabeth)

Jan. 23 at Hauser

Jan. 29 at Trinity Lutheran

Feb. 12 at West Washington

Feb. 19 Lanesville

Feb. 20 Henryville

Feb. 23 at Medora

Feb. 26 Austin

Medora

Head coach: Michael Leitzman (2nd year)

2014-15 record: 8-16

Roster

Seniors: Nash Bottorff, Jalen Beesley, Kam Flynn, Chase Booker, Matt Jones, Mike Jones, Gunner Miller, Zac Thompson, Daniel Tincher

Junior: Brandon Moore

Sophomores: Tony Norklun, Prayon Phillips, Gavin Henson

Freshmen: Jordan Burrell, Jeffrey Phillips, Skylar Jones, J.D. Fish

Schedule

Dec. 1 West Washington

Dec. 4 at Crothersville

Dec. 5 at Springs Valley

Dec. 11 at Martinsville Tabernacle

Dec. 12 Lanesville

Dec. 18 at Orleans

Dec. 19 at Shoals

Dec. 28 and 29 at Edinburgh Tournament

Jan. 2 Columbus Christian

Jan. 8 Dugger Union

Jan. 15 Bloomington Lighthouse

Jan. 16 at Henryville

Jan. 22 Trinity Lutheran

Jan. 23 at Rock Creek Academy

Jan. 30 at Cannelton

Feb. 4 New Washington

Feb. 13 at Southwestern (Hanover)

Feb. 20 Washington Catholic

Feb. 23 Crothersville

Feb. 26 Central Christian

Seymour

Head coach: Kyle Clough (3rd year)

2014-15 record: 8-14

Roster

Seniors: Toriek Miller, Ryan Wieneke

Juniors: Jordan Miller, Evens Cribs, Seth Ragon, Tyler Bloom, ALex Hofer

Sophomores: Zach Moore, Tiller Cummings, Dylan Wilson, Alazae Louden, Eddie Louden, Ty McCory, Scotty Nieves, Jan Cobo, Max Otte, Elliot Clark, Cooper Morrow, Alex Hofer, Brendan McCartney

Freshmen: R.J. Kleber, Vanel Forvil, Payton Reasoner, Nathan O’Mara, Tristan Spray, Caleb Madden, Keaton Seniours, Carson Frische, Jack Roberts, Colin McCartney, Marcus Cornett

Schedule

Saturday Martinsville

Dec. 4 Brownstown Central

Dec. 5 at Franklin

Dec. 11 Jeffersonville

Dec. 12 Whiteland

Dec. 18 at New Albany

Dec. 19 Jennings County

Jan. 2 at Switzerland County

Jan. 5 Edinburgh

Jan. 8 at Charlestown

Jan. 15 at Jennings County

Jan. 16 at Columbus East

Jan. 22 at Bedford North Lawrence

Jan. 23 Scottsburg

Jan. 29 at Floyd Central

Feb. 4 Madison

Feb. 6 at Salem

Feb. 13 South Ripley

Feb. 16 at Greensburg

Feb. 19 Austin

Feb. 23 at Columbus North

Feb. 26 at Silver Creek

Trinity Lutheran

Head coach: Aaron Rudzinski (5th year)

2014-15 record: 18-6

Roster

Seniors: Keegan Rebber, Daniel Horton, Jack Harweger, Bobby Tabeling, Luke Onken, Dylan Maschino Jacob Schult

Juniors: Sam Marksberry, Chad Stuckwisch, Colton Wischmeier, Skyler Stahl, Kendall White,

Sophomores: Jacob Rowe, Jacob VonDielingen, Sam Hayes

Freshmen: Trent Shoemaker, Alex Toppe, A.J. Goecker, Hunter Morgan, Aiden Jones, Josiah Foster, Denver Shelley, Connor Scifres, Riley Bartells

Schedule

Tuesday South Decatur

Dec. 1 at Hauser

Dec. 5 at Salem

Dec. 8 Austin

Dec. 12 at West Washington

Dec. 22 Borden

Dec. 28 and 29 at Edinburgh Tournament

Jan. 2 at Scottsburg

Jan. 8 Indianapolis Lutheran

Jan. 9 at Henryville

Jan. 12 Southwestern (Shelbyville)

Jan. 15 at Shawe Memorial

Jan. 16 at Brownstown Central

Jan. 22 at Medora

Jan. 23 Switzerland County

Jan. 29 Crothersville

Jan. 30 at Paoli

Feb. 4 at Christian Academy

Feb. 6 New Washington

Feb. 19 Oldenburg Academy

Feb. 26 at Rising Sun

Author photo
Jordan Morey is sports editor at The (Seymour) Tribune. He can be reached at jmorey@tribtown.com or 812-523-7069.