Brownstown Elementary School Second Nine Week Recognition

Honor roll

*Indicates all A’s

First grade: Eulah Beavers*, Chase Brock*, Sawyer Brown*, Nathaniel Conyer*, Ryder Deckard*, Lauren King*, Zowie Phillips*, Brayleigh Sweany*, Lois Vaught*, Ethan Wheeles*, Katelyn Drake, Peyton Garvey, Ada Lanier, Jasmine Lloyd, Reece Osborne, Zoey Thompson, Sierra Anderson*, Nadiya Bowman*, Eli Crockett*, Recker Gray*, Catherine Masters*, Junior Miller*, Nylah Patton*, Ernest Ramirez Harrison*, Paige Thompson*, Kye Trueblood*, Grayson Vague*, Benjamin White*, Claire Young*, Lyla Huffman, Jolea Kiser, Caleb Lowe, Madalyn Ryan, William Tiemeyer, Hannah Baker*, Allie Barlow*, Claire Brock*, Kylis Brock*, Alex Davidson*, Brock Dean*, Hayden Hall*, Carmen Herzner*, Wyatt Mann*, Charlie Pfeiffer*, Brayden Samples*, Kaylee Steward*, Landon Ault, Tyler Barnard, Christian Blackburn, Gavin Crews, Cori Bowers*, Jaron Bryant*, Bradie Fisher*, Isaac Hampton*, Caroline Hilderbrand*, Cole Robbins*, Josie Thompson*, Hunter Toppe*, Avery Wilson*, Parker Fish, Kiandra Glaze, Trey Isaacs, Gunner Kirts, Ava Lee, Kolton McIntosh, Ella Nehrt, Alauna Robinson, Abbi Stout, Kori Ault*, Josslyn Burnside*, Brady Davis*, Carson Ferguson*, Jayla Fosbrink*, Sydney Hall*, Mattie Nowland*, Jaren Shuler*, Chloe West*, William White*, Daulton Brazzell, Rylan Hinton, Ethan Kirts, Camila McCormick and Jennie Willey

Second grade: Hailey Barr*, Lilly Brazzell*, Claire Brelage*, Collin Downing*, Damien Owens*, Brody Russell*, Lucas Auffenberg, Jack Gilley, Riley Grimes, Jayli Muns, Lukas Shumaker, Ava Sunderman, Haydon Wright, Isaiah Acton*, Ellie Black*, Gage Mull*, Trey Owen*, Alli Robertson*, Micah Sheffer*, Harley Toppe*, Karson Arms, Robbie Doyle, Mylee Francis, Callista Hazelwood, Atticus Lutes, Preston Maines, Madison Bennett*, Carter Covert*, Isaiah Loper*, Mairi Shaw*, Taylor Smith*, Caydin Bishop, Triston Brenner, Ethan Fisher, Gavin Jones, Jamison McFarlane, Jaxon Nugen, Brody Short, Realidy Spicer, Kaitlyn Williams, Destanie Bowling*, Kayla Bowman*, Ty Brown*, Taylor Christian*, Floyd Davis*, Isaac Hutchinson*, Kate Skaggs*, Keaton Ault, Trevor Branaman, Logan Buening, Asmara Estes, Cambell Shasteen, Eli Waskom, Melanie Ault*, Jaxson Johnson*, Joanna Pitts*, Genna Preston*, Linkain Brittain, Grayson Cassidy, Anthony Elliott, Noah Jones, Brandan McCory, Keilyn Nicholson, Jace Reaser, Caleb Walton and Finley Wheeler

Third grade: Cody Blackburn*, Jayda Clodfelder*, Jaden Disque*, Kierra Pfeiffer*, Cash Zumhingst*, Maggie Banister, Patricia Campbell, Peyton England, Gracie Fisher, Kenneth Hurley, Mylie Cummings*, Jordin Baumgardner, Roshaun Hehman, Madison Howard, Dalton Reedy, Augie Reynolds, Jeanie Vojkufka, Gavin Weddle, Trinity Acton*, Aden McCrary*, Andrew Roberts*, Sammy Abdulbari, Alia Davis, Jada Edwards, Brayden Yarber, Jayden Henline, Devin Lee, Hunter Perry, Gracie Scott, Clair Stidham, Liberty Wilkins, William Baker, Braxton Gullion, Amy Hall, David Kell, Jairdyn Kiser, Kaitlyn Rivers, Bryson Russell, Jake Bohn*, Whitney Branaman*, Bella Brown*, Brynn Burton*, Kinzee Dean*, Claire Elliott*, Smith Hackman*, Presley Hampton*, Kassie Helton*, Grant Killey*, Abby Tovey*, Alexia Manns*, Hope Niccum*, Chance Ratliff*, Shane Ratliff*, Evan Schneider*, Lane Steward*, Braedyn Stidams*, Izzy Doyle, Kory Fiscus-Warner, Isaiah Garriott, Talan Hughbanks, Alexis Leeper, Regan Ozbun, Gracelyn Walker and Sophia Wayt

Fourth grade: Jenna Bracamonte*, Allie Schocke*, Tyler Charles, Emily Dillman, Levi Emmons, Kade Goben, Mark Herzner, Gavin Jaynes, Rachel Louden, Makenna Newberry, Gracie Reynolds, Karson Rollins, Brenden Schoenherr, James Wilson, Rylee Barnard, Deven Cummings, Chrystal Ellis, Quimcy Weddell, Teylor VonDielingen, Kelsey Schneider, Mitchel Ray, Madison Price, Silas Norman, Louis LePage, Trinton Barclay*, Audrey Scarlett*, Emma DeShong, Allison Dillard, Brayden Estes, Landon Francia, Logan Geswein, Hunter Horton, Amelia Jarred, Savannah kovener, Mason Short, Kemora Bowers*, Keetan Burcham-Jones*, Isiaah Engle, Leala Langdon*, Simon Michaels*, Roper Allman, Adelynn Anderson, Eli Baumgardner, Dustin Brewer, Cody Burnside, Victoria Gomez, Trent Lowery, Avory Motsinger, Addisyn Osborne, Emily Reinbold, Quentin Tiemeyer and Lane Zike

Fifth grade: Kendall Berry*, Baylee England*, Lauren Richard*, Trista Ulrey*, Bradley Edwards, Cristos McCormick, Violet Plumm, Pearl Shirley, Landon Hehman*, Raegan Ratliff*, Joshua McCool, Clayton Blackburn*, Jackson Hartley*, Jeffrey Barker, Jayde Barnard, Holden Tovey, Haley Dingess, Kailyn Terrell, Aaron Drake, Karrigon Mails, Mackenzie Edwards*, Madison Edwards*, Ethan Fultz*, Caitlin Loper*, Kylor McCulley*, Emily Meyers*, Elix Preston*, Bryce Reasor*, Eli Reynolds*, Leyton Sevakis*, Evan Sibrel*, Kalee Borden, Gracie Burnside, Jayse Davis, Maddie Gibson, Emma Hughbanks, Emily Lewis, Alex Montgomery, Bryce Neal, Kalyn Ritz, Kamryn Rollins, Camryn Thompson, George Vojkufka and Shaylee Warner

Academic improvement

First grade: Brett Echols, Sheila Campbell, Ryder Deckard, Kaleb Thompson, Kaitlynn Tyree, Gabe Wilmot, Seth Newby, Gavin Couch, Serenity Beavers, Luke Reynolds, Abi Esteb, Keatyn Hallett, Ella Nehrt, Ben Stidam, Kiandra Glaze, Emma Rascoe, Kayleigh Jernigan, Kobe Stuckwisch and Carter Rhoten

Second grade: Gavin Tiemeyer, Ally Mendoza-Murphy, Brodey Staggs, Katie Mitchell, Joseph Gray, Braydon Francia, Brandan McCory, Ben Bowling and Lilly Vaughn

Third grade: Ethan McMurdie, Angel Overberg, Elexus Kennedy, Hailey Bowman, Cam Voss, Bryson Russell, Alexis Leeper, Chance Ratliff and Abby Tovey

Fourth grade: Brittany Flatt, Hannah Reedy, Trinity Phillips, Ethan Combs, Brayden Estes, Landon Francia, Lydia Luedeman and Madison Reed

Fifth grade: Emily Barnes, Violet Plumm, Lauren Richard, Pearl Shirley, Cole Stidham, Aidan Wayt, Jaylin Hunicutt, Brianna Temple, Morgan Esteb, Jayde Barnard and Aaron Drake

Excellent effort

First grade: Sheila Campbell, Lauren King, Ryder Deckard, Kye Trueblood, GraysonVague, Claire Young, Bella Acton, Landon Ault, Allie Barlow, Isaac Hampton, Hunter Waggoner, Caroline Hilderbrand, Kaisin Brock and Skylen Schulz

Second grade: Dalton Jones, Jayli Muns, Damien Owens, Dalton Jones, Cayden Hall, Isaiah Acton, Ellie Black, Gage Mull, Madison Bennett, Joseph Gray, Jordan Salmon, Kyler McIntosh, Trevor Branaman, Cambell Shasteen, Trinity Cody, Anthony Elliott and Dakota Ridlen

Third grade: Kierra Pfeiffer, Cody Blackburn, Dalton Reedy, Roshaun Hehman, Gavin Weddle, Jordin Baumgardner, Gracie Fisher, Clair Stidham, Hailey Bowman, Hunter Perry, David Kell, Emma Mitchell, Layla Anderson, Shane Ratliff, Hope Niccum and Lane Steward

Fourth grade: Landon Wilkins, Levi Emmons, Hunter Engleking, Hayden Voss, Lilly Hornyak, Louis LePage, Lydia Luedeman, Trinity Phillips, Braden Estes, Sean Collins, Kirsten Huff and Jonathan Thompson

Fifth grade: Violet Plumm, Pearl Shirley, Breanna Carroll, Morgan Esteb, Clare Fitzwater, Sophie Henry, Owen Hubbard, Kylor McCulley, Leyton Sevakis and Evan Sibrel

Good character/citizenship

First grade: Sawyer Brown, Sheila Campbell, Kaleb Thompson, Sierra Anderson, Damien Vaughn, Eli Crockett, Recker Gray, Lyla Huffman, Jolea Kiser, Catherine Masters, Noah Mejean, Junior Miller, Madalyn Ryan, Paige Thompson, William Tiemeyer, Kye Trueblood, Kaitlynn Tyree, Grayson Vague, Benjamin White, Gabe Wilmot, Nadiya Bowman, Claire Young, Nylah Patton, Ernest Ramirez Harrison, Isabella Acton, Landon Ault, Hannah Baker, Allie Barlow, Serenity Beavers, Christian Blackburn, Nathaniel Booth, Claire Brock, Cori Bowers, Jaron Bryant, Bradie Fisher, Keatyn Hallett, Isaac Hampton, Trey Isaacs, Kayelee Jackson, Gunner Kirts, Ava Lee, Kolton McIntosh, Ella Nehrt, Cole Robbins, Alauna Robinson, Abbi Stout, Josie Thompson, Hunter Waggoner, Avery Wilson, Caroline Hilderbrand, Kylis Brock, Gavin Couch, Gavin Crews, Alex Davidson, Brock Dean, Abi Esteb, Hayden Hall, Carmen Herzner, Wyatt Mann, Charlie Pfeiffer, Lee Pfeiffer, Luke Reynolds, Brayden Samples, Kaylee Steward, Daulton Brazzell, Kori Ault, Kaisin Brock, Josslyn Burnside, Brady Davis, Carson Ferguson, Jayla Fosbrink, Sydney Hall, Rylan Hinton, Kayleigh Jernigan, Ethan Kirts, Camila McCormick, David Morgan, Mattie Nowland, Emma Rascoe, Carter Rhoten, Skylen Schulz, Jaren Shuler, Kobe Stuckwisch, Chloe West, William White, Jennie Willey and Erica Byarley

Second grade: Lucas Auffenberg, Dalton Jones, Ava Sunderman, Trey Owen, Micah Sheffer, Grace Peacock, Caydin Bishop, Isaiah Loper, Kaitlyn Williams, Isaac Hutchinson, Taylor Lowe, Kate Skaggs, Melanie Ault, London Newberry and Caleb Walton

Third grade: Nick Brewer, Jayda Clodfelder, Jaden Disque, Jeanie Vojkufka, Elizabeth Gray, Robert Vaughn, Trinity Acton, Seth Pickett, Devin Lee, Shelby Littiken, Skyler Deckard, Sariana Dillman, Grant Killey, Whitney Branaman and Brynn Burton

Fourth grade: Hannah Reedy, Brett Coombs, Casey Waskom, Briana Barker, Cameron Phillips, Olivia Delph, Colton Bowman, Logan Geswein, Amelia Jarred, Hannah Root, Kemora Bowers and Cody Burnside

Fifth grade: Jo Brittain, Bradley Edwards, Cristos McCormick, Raegan Ratliff, Joshua McCool, Landon Hehman, Blake Price, Gabe Edwards, Jeffrey Barker, Ethan Fultz, Emma Hughbanks and Shaylee Warner

Homework pass award

Second grade: Lucas Auffenberg, Hailey Bair, Lilly Brazzell, Claire Brelage, Kristen Combs, Collin Downing, Jack Gilley, Riley Grimes, Cayden Hall, Dalton Jones, Jayli Muns, Damien Owens, Domonic Parker, Brody Russell, Lukas Shumaker, Ashlyn Sorg, Ava Sunderman, Isaiah Acton, Karson Arms, Luke Bell, Ellie Black, Robbie Doyle, Lucas Eagans, Mylee Francis, Callista Hazelwood, Hudson Johnson, Atticus Lutes, Preston Maines, Gage Mull, Trey Owen, Jake Ritchie, Alli Robertson, Lilly Schuerman, Micah Sheffer, Gavin Tiemeyer, Harley Toppe, Lilli Wright, Preston Maines, Madison Bennett, Caydin Bishop, Carter Covert, Ethan Fisher, Joseph Gray, Isaiah Loper, Ally Mendoza-Murphy, Katie Mitchell, Jordan Salmon, Mairi Shaw, Brody Short, Taylor Smith, Realidy Spicer, Kaitlyn Williams, Hayden Adams, Keaton Ault, Destanie Bowling, Kayla Bowman, Trevor Branaman, Ty Brown, Logan Buening, Taylor Christian, Floyd Davis, Asmara Estes, Kolton Helton, Isaac Hutchinson, Taylor Lowe, Danica Murphy, Conner Rascoe, Lane Selfridge, Cambell Shasteen, Kate Skaggs, Sloan Stuckwisch, Eli Waskom, Dominant Vaughn, Kyler McIntosh, Melanie Ault, Linkain Brittain, Anthony Elliott, Braydon Francia, Jaxson Johnson, Keilyn Nicholson, Joanna Pitts, Jace Reaser, Caleb Walton and Finley Wheeler

Third grade: Trinity Acton, Hailey Bowman, Cruz Cooper, Jada Edwards, Devin Lee, Aden McCrary, Jordin Baumgardner, Mylie Cummings, Colsen, Ellison, Roshaun Hehman, Madison Howard, Ana McCory, Augie Reynolds, Robert Vaughn, Hunter Perry, Seth Pickett, Andrew Roberts, Clair Stidham, Liberty Wilkins, William Baker, Skyler Deckard, Sariana Dillman, Braxton Gullion, Amy Hall, Jairdyn Kiser, Cameron Markel, Emma Mitchell, Kaitlyn Rivers, Cam Voss, Whitney Branaman, Bella Brown, Brynn Burton, Kinzee Dean, Claire Elliott, Isaiah Garriott, Smith Hackman, Presley Hampton, Kassie Helton, Grant Killey, Alexia Manns, Hope Niccum, Chance Ratliff, Shane Ratliff, Evan Schneider, Lane Steward, Abby Tovey, Kory Fiscus-Warner and Sophia Wayt

Fourth grade: Jenna Bracamonte, Tyler Charles, Emily Dillman, Levi Emmons, Hunter Engelking, Brittany Flatt, Kade Goben, Mark Herzner, Gavin Jaynes, Rachel Louden, Ariel Peters, Gracie Reynolds, Allie Schocke, Brenden Schoenherr, Casey Waskom, James Wilson, Brett Coombs, Briana Barker, Rylee Barnard, Cole Brelage, Deven Cummings, Olivia Delph, Chrystal Ellis, Lilly Hornyak, Louis LePage, Brandy Mikels, Silas Norman, Madison Price, Mitchel Ray, Katelyn Salmon, Kelsey Schneider, Teylor VonDielingen, Quincy Weddell, Trinton Barclay, Emma DeShong, Allison Dillard, Brayden Estes, Logan Geswein, Hunter Horton, Amelia Jarred, Lydia Luedeman, Audrey Scarlett, Mason Short, Quinton Thompson, Eli Baumgardner, Kemora Bowers, Dustin Brewer, Keetan Burcham-Jones, Cody Burnside, Miranda Demers, Isiaah Engel, Audrey Fleetwood, Victoria Gomez, Kirsten Huff, Leala Langdon, Trent Lowery, Avory Motsinger, Addisyn Osborne, Madison Reed, Emily Reinbold, Quentin Tiemeyer and Lane Zike

Fifth grade: Emily Barnes, Kendall Berry, Jo Brittain, Ben Deckard, Bradley Edwards, Baylee England, Paxton Fee, Andrew George, Jacob Gray, Laikyn Horton, Jackson Legg, Katie Maxie, Cristos McCormick, Skye Phillips, Violet Plumm, Lauren Richard, Lance Roark, Pearl Shirley, Cole Stidham, Trista Ulrey, Aidan Wayt, Ethan Adkins, Serenity Atkins, Breanna Carroll, Hunter Day, Morgan Esteb, Clare Fitzwater, Connor Gwin, Landon Hehman, Jaylin Hunnicutt, Samantha Jones, Colin Kell, Joshua McCool, Sophia McKinney, Ronald Pearson, Raegan Ratliff, Oakley Sawyers, Adam Schocke, Mya Sims, Madison Stuckwisch, Payton Terry, Adam Wayt, David Weiler, Dakota Spicer, Brayden Schulz, Blake Price, Kailyn Terrell, Jackson Hartley, Karrigon Mails, Jeffrey Barker, Aaron Drake, Sophie Henry, Jayde Barnard, Jacob White, Landon Rose, Carlee Walker, Clayton Blackburn, Megan Hohnstreiter, Holden Tovey, Hailey Kennedy, Kalee Borden, Gracie Burnside, Jayse Davis, Mackenzie Edwards, Madison Edwards, Ethan Fultz, Maddie Gibson, Emma Hughbanks, Emily Lewis, Caitlin Loper, Kylor McCulley, Emily Meyers, Alex Montgomery, Bryce Neal, David Pate, Elix Preston, Bryce Reaser, Eli Reynolds, Kalyn Ritz, Kamryn Rollins, Leyton Sevakis, Evan Sibrel, Camryn Thompson, George Vojkufka and Shaylee Warner

Perfect attendance

First grade: Sawyer Brown, Sheila Campbell, Zoey Thompson, Lois Vsught, Jolea Kiser, Paige Thompson, William Tiemeyer, Bella Acton, Christian Blackburn, Alex Davidson, Hayden Hall, Lee Pfeiffer, Kaylee Steward, Jaron Bryant, Ava Lee, Kolton McIntosh, Hunter Toppe, Daulton Brazzell, Kori Ault, Brady Davis, Carson Ferguson, Sydney Hall, Camila McCormick and Kobe Stuckwisch

Second grade: Gage Mull, Lillyan Schuerman, Gavin Tiemeyer, Gavin Jones, Isaiah Loper, Ethan Reinhart, Katie Mitchell, Samuel Campbell, Jaxson Johnson and Ty Reynolds

Third grade: Cody Blackburn, Jayda Clodfelder, Jaden Disque, Levi Lewis, Maci Ulrey, Trinity Acton, Hunter Perry, Andrew Roberts, Gracie Scott, Dreah Day, William Baker, Jairdyn Kiser, Cameron Markel, Addison Mejean, Emma Mitchell, Bryson Russell, Jaydynn Yeadon, Jake Bohn, Whitney Branaman, Bella Brown, Claire Elliott, Smith Hackman, Presley Hampton, Talan Hughbanks, Hope Niccum, Regan Ozbun, Lane Steward, Abby Tovey and Gracelyn Walker

Fourth grade: Jenna Bracamonte, Brittany Flatt, Rachel Louden, Ariel Peters, Gracie Reynolds, Devon York, Emma DeShong, Allison Dillard, Savannah Kovener, Quinton Thompson, Adelynn Anderson, Cody Burnside, Addisyn Osborne and Emily Reinbold

Fifth grade: Bradley Edwards, Lauren Richard, Trista Ulrey, Madison Stuckwisch, Dylan Nunn, Joshua McCool, Alexis Harmon, Gavin Anderson, Clayton Blackburn, Helen Bunting, Gabe Edwards, Holden Tovey, Madison Edwards, Ethan Fultz, Emily Lewis, Bryce Reaser and George Vojkufka