Local sports scoreboard – February 1

Saturday’s results

Wrestling

At Jennings County Sectional

Team scores: 1. Columbus East 255.5, Jennings County 221.5, Seymour 158, Greensburg 143, Columbus North 112, Brown County 91.5, Scottsburg 79, Southwestern (Hanover) 54, Madison 35.5, Switzerland County 20.

Individual regional qualifiers

106: 1. Cayden Rooks (CE); 2. Victor Antunez (JC); 3. Camden Rose (G); 4. Justin Ruddock (Sey).

113: 1. Jake Schoenegge (CE); 2. Dalton Craig (JC); 3. Lane Wells (G); 4. Adam Anderson (SW).

120: : 1. Graham Rooks (CE); 2. Isaiah Peetz (CN); 3. Brandon Penegar (Sey); 4. Xavier Barberis (JC).

126: 1. Dawson Combest (CE); 2. Nick South (JC); 3. Brandon Butz (G); 4. John Shuffit (Sey).

132: 1. Evan Bullock (BC); 2. Corban Pollitt (CE); 3. David Shuffitt (Sey); 4. Brandon Sexton (Scot).

138: 1. Garrett Johnson (Sey); 2. Brooks Wathen (JC); 3. Jack Michalski (G); 4. Jake Martindale (CE).

145: 1. Zane Beineke (JC); 2. Chaney Reichenbacker (Sey); 3. Alex Davidson (CN); 4. Dakota Binkley (Scot).

152: 1. Andrew Herrin (JC); 2. Ben Wilkerson (CE); 3. Brigham Kleinhenz (CN); 4. Zack Newton (Sey).

160: 1. Cole Chandler (JC); 2. Andrew Chapman (CN); 3. Austin Wilson (CE); 4. Jacob Ison (G).

170: 1. Coy Park (CE); 2. Dakota Deiwert (G); 3. Levi Glass (Scot); 4. Sam Woolf (JC).

182: 1. Bristen Dial (BC); 2. Lane Goode (CE); 3. Josh Larson (CN); 4. Jesse Hunter (G).

195: 1. Christian Redmond (JC); 2. Tyler Bicknell (Sey); 3. Seth Turner (CE); 4. Cortez Bandy (CN).

220: 1. Logan Barger (Scot); 2. Dylan Cain (G); 3. Andrew Gardner (BC); 4. Dalton Miller (Sey).

285: 1. Sean Galligar (CE); 2. Brendan Sutton (JC); 3. Doug Cain (G); 4. David Redding (CN).

Gymnastics

At Bloomington South Invitational

Team scores: Owen Valley 106.775, Seymour 105.7, Bloomington South 105.0, Franklin Central 101.325, Bloomington North 97.2, Martinsville 88.675

(Seymour placings)

Vault: 2. Alyssa Goen 9.05, 3. Kellsye Warner 8.75, 9. Avery DeHart 8.3

Uneven bars: 2. Goen 8.725, 7. Warner 8.4, 10. DeHart 8.025

Beam: 3. DeHart 9.15, 7. Goen 8.85, 9.Warner 8.65

Floor: 2. Goen 9.5, 3. Warner 9.4, 9. DeHart 8.95

All-around: 2. Goen 36.125, 4. Warner 35.2, 8. DeHart 34.425

Boys swimming and diving

 At Hoosier Hills Conference (Jeffersonville)

Team scores: 1. Jeffersonville 348, 2. Floyd Central 300, 3. Seymour 173, 4. New Albany 140, 5. Jennings County 125, 6. Bedford North Lawrence 108, 7. Columbus East 90, 8. Madison 48

(first place, Seymour results)

200 medley Relay 1. Jeffersonville 1:43.93, 3. Seymour (Caleb O’Brien, Daniel Hartman, Noah Bullard, Levi Pfaffenberger) 1:47.87

200 freestyle: 1. Henry Lang (FC) 1:49.19, 7. Dalton Polley (S) 1:56.75, 11. Skyler Cash (S) 2:05.08, 15. Isaiah Sexton 2:12.59

200 individual medley: 1. Bullard (S) 2:05.68, 6. Hartman (S) 2:12.51, 11. Steve Frohling (S) 2:19.33

50 freestyle: 1. Ben Doss (J) 22.87, 8. L. Pfaffenberger (S) 24.90, 21. Alex Richardson 28.79

Diving: 1. Cordell Glass (CE) 472.60, 5. Devin Ramsey (S) 334.00, 10. Jhonatan Barradas (S) 200.30

100 fly: 1. Brendon Smith (FC) 54.40, 5. Hartman (S) 59.41, 12. Dillon Polley (S) 1:06.26, 20. Lee Freeman (S) 1:31.13

100 freestyle: 1. Lang (FC) 49.88, 9. L. Pfaffenberger (S) 53.46, 16. Sexton (S) 59.76, 23. Brady Westfall (S) 1:08.56

500 freestyle: 1. Michael Cain (J) 4:51.99, 7. Dillon Polley (S) 5:26.98, 10. O’Brien (S) 5:36.93

200 freestyle relay: 1. Floyd Central 1:32.37, 5. Seymour (Dalton Polley, Hartman, O’Brien, Cash) 1:39.95

100 backstroke: 1. Smith (FC) 56.24, 7. O’Brien (S) 1:02.92, 22. Freeman (S) 1:22.45, 23. Richardson (S) 1:25.70

100 breaststroke: 1. Doss (J) 1:02.25, 2. Bullard (S) 1:02.49, 8. Frohling (S) 1:11.10, 20. Westfall (S) 1:37.52

400 freestyle relay: 1. Floyd Central 3:24.70, 5. Seymour (Dalton Polley, Cash, L. Pfaffenberger, Bullard) 3:39.67

Girls basketball

At Crothersville

Crothersville 63, Trinity Lutheran 56

Crothersville;20;17;14;12;—;63

Trinity Lutheran;13;5;22;16;—;56

Trinity Lutheran (15-8) — Maddie Roark 10 3-4 23, Whitney Rogers 1 2-2 4, Maddie Bell 2 1-2 5, Abby Hackman 1 3-4 5, Jodi Goecker 0 0-0 0, Anne Franke 1 0-1 2, Morgan Gabbard 2 1 0-0 7, , Miranda Murphy 0 1-2 1, Piper Acton 3 2-3 9, totals 23 12-18 56

Crothersville (12-10) — Piper Hensley 2 4-5 9, Abby Jewell 1 4-11 6, Alexis Adair 5 0-0 13, Katrina Christian 7 8-12 23, Maddie Riley 2 0-1 5, Cassidy Mantz 0 0-1 0, Lacey Hall 1 4-6 6, Allison Davidson 0 0-0 0, totals 18 19-35 63

3-point goals: Crothersville (Adair 3, Hensley, Christian, Hall), Trinity Lutheran (Acton, Gabbard)

Rebounds: Trinity Lutheran 32 (Acton 10, Hackman 7), Crothersville 31 (Jewell 7, Christian 7, Hensley 7)

Turnovers: Trinity Lutheran 12, Crothersville 15

Fouls: Trinity Lutheran 27 (fouled out Rogers, Goecker), Crothersville 18 (fouled out Riley)

Junior varsity

Crothersville 43, Trinity Lutheran 22

Crothersville (7-6) — Davidson 10, Julia McIntosh 10, Kalynda Hoevener 7, Hall 6, Hensley 4, Madison Reynolds 4, Riley 2.

Trinity Lutheran (8-12) — Gabbard 7, Bell 4, Laney Acton 4, Nora Rudzinski 3, Emilee Lang 2, Savannah Setty 2.

At Cannelton

Cannelton 51, Medora 32

Medora;7;13;3;9;—;32

Cannelton;6;13;14;18;—;51

Medora (2-21) — Kailen Flynn 4 4-10 13, Lillian Hatfield 1 6-12 8, Elexus Morris 2 0-2 5, Carley McCammon 1 0-1 2, Gwyneth Morris 1 0-0 2, Marsadeez Phillips 1 0-0 2, Taylor Hunter 0 0-0 0, Tara Richey 0 0-0 0, totals 10 10-25 32

Rebounds: Medora 28 (McCammon 6, Phillips 5)

Turnovers: Medora 23

Fouls: Medora 26 (fouled out: Flynn, Hatfield)

Boys basketball

At Corydon

Brownstown Central 81, Corydon Central 29

Brownstown Central;22;24;23;12;—;81

Corydon Central;9;9;0;11;—;29

Brownstown Central (15-1, 7-0 MSC)- Cam Shoemaker 4 2-2 11, Zach McCory 3 0-0 7, Jacoby Shade 5 1-2 11, Cody Waskom 3 0-0 6, Carson Lambring 9 0-0 24, Matthew Nierman 2 0-0 6, Ty Maxie 2 3-3 7, Gavin Bane 2 0-0 5, Jordan Peters 1 0-0 2, Derek Rieckers 1 0-0 2, Cam Eggersman 0 0-2 0, Kyle Kramer 0 0-0 0, Andrew Murphy 0 0-0 0, totals 32 6-9 81

Corydon Central (1-14, 1-4 MSC) — Bradley Nalley 2 0-0 5, Clayton Schreck 2 0-0 4, Jordan Ripperdan 2 1-2 6, Alec Saulman 2 0-0 4, Kurt Strubler 0 0-0 0, Joey Wiseman 1 0-0 3, Cameron Allen 0 0-0 0, Braydon Beauchamp 2 0-0 4, Brandon Summers 1 0-0 3, totals 12 1-2 29

3-point goals: Brownstown (Lambring 6, Nierman 2, McCory, Shoemaker, Bane), Corydon (Nalley, Ripperdan, Wiseman, Summers)

Rebounds: Brownstown 23 (Shade 7, Shoemaker 5), Corydon 15 (Saulman 7, Allen 4)

Turnovers: Brownstown 6, Corydon 17

Fouls: Brownstown 9, Corydon 7

Junior varsity

Brownstown 73, Corydon 41

Brownstown (12-0) — Rieckers 20, Cody Schrader 10, Eggersman 10, Murphy 7, Michael Boshears 6, Hunter Browning 5, Cameron Luedeman 4, Jordan Peters 4, Maxie 3, Ethan Carroll 2, Kramer 2.

At Cannelton

Medora 62, Cannelton 37

Medora;17;15;18;12;—;62

Cannelton;13;7;8;9;—;37

Medora (4-12) — Jalen Beesley 4 1-1 9, Kam Flynn 4 6-6 15, Chase Booker 9 0-0 19, Brandon Moore 3 1-1 8, Nash Bottorff 0 0-0 0, Mike Jones 2 2-2 6, Chanceler Ault 1 0-0 2, Skylar Jones 1 0-0 3, totals 24 10-10 61

Cannelton (3-15) — Pearey 2 0-2 5, Cravens 1 0-0 2, Tery 0 1-2 1, Reed 1 0-0 3, Northerner 1 0-0 2, Powers 7 8-11 22, Thomas 1 0-0 2, totals 13 9-16 37

3-point goals: Medora (Flynn, Booker, Moore, Jones) , Cannelton (Pearey, Reed)

Rebounds: Medora 35 (Booker 8, Flynn 7)

Turnovers: Medora 13

Fouls: Medora 19, Cannelton 15

At Paoli

Trinity LUtheran 78, Paoli 51

Trinity;19;18;23;18;—;78

Paoli;12;14;13;12;—;51

Trinity (13-6) — Keegan Rebber 0 2-2 2, Sam Marksberry 1 0-0 2, Jacob Rowe 1 0-0 2, Daniel Horton 10 5-8 26, Chad Stuckwisch 0 0-0 0, Jack Harweger 1 0-0 3, Bobby Tabeling 3 3-4 9, Luke Onken 1 0-0 2, Colton Wischmeier 1 1-2 3, Dylan Maschino 9 1-1 22, Jacob Schult 3 1-4 7, totals

Paoli (8-8) — Kyle Street 4, Ty Lawson 14, Connor Henderson 2, Garrett Vincent 7, Ashton Minton 8, Jacob Babcock 4, Dietrich Sears 4, Landon Chastain 2, Mason Buchanan 3

3-point goals: Trinity (Horton, Harweger, Maschino 3)

Rebounds: Trinity 38 (Horton 15, Maschino 6)

Turnovers: Trinity 13

Fouls: Trinity 18, Paoli 19

Junior varsity

 Paoli 58, Trinity Lutheran 56 (3 OT)

Trinity Lutheran — Skylar Stahl 1, Marksberry 19, Victor Hackman 2, Rowe 3, Trent Shoemaker 1, Kendall White 6, Alex Toppe 6, Wischmeier 13, AJ Goecker 3, Hunter Morgan 2

Friday’s results

Boys JV basketball

Brownstown 67, Charlestown 21

Brownstown Central — Rieckers 12, Luedeman 9, Peters 8, Maxie 8, Murphy 7, Kramer 6, Eggersman 5, Carroll 4, Reece Covert 3, Browning 3, Schrader 2

Girls basketball

At Dugger

Union 52, Medora 32

Medora;5;7;8;12;—;32

Union;7;14;13;18;—;52

Medora —  McCammon 5 3-8 16, Flynn 2 3-5 8,  Hatfield 1 4-5 6, E. Morris 1 0-0 2, Hunter 0 0-0 0, Richey 0 0-0 0, Phillips 0 0-0 0, totals 9 10-18 52

3-point goals: Medora (McCammon 3, Flynn)

Rebounds: Medora 27 (Hunter 7, McCammon 8)

Turnovers: Medora 26

Fouls: Medora 9