Local sports scoreboard – February 20

Friday’s results

Boys basketball

At Seymour

Trinity Lutheran 55, Oldenburg Academy 50

Oldenburg;16;13;8;13;—;50

TLHS;14;8;13;20;—;55

TLHS (15-7): Daniel Horton 9 1-3 21, Keegan Rebber 1 0-0 2, Dylan Maschino 4 2-2 12, Bobby Tabeling 1 0-0 2, Chad Stuckwisch 2 2-2 8, Jacob Schult 2 6-6 10, Jack Harweger 0 0-0 0 Jacob Rowe 0 0-0 0, Sam Marksberry 0 0-0 0, totals 19 13-14 55

Oldenburg (13-8): Nick Bischoff 1 0-0 3, Matt Moorman 5 0-0 11, Drew Kloepfer 4 0-1 10, Owen Sporleder 4 1-1 10, Ben Kinker 5 2-5 13, Greg Schroeder 1 0-0 3, totals 20 3-7 50

3-point goals: Trinity (Maschino 2, Stuckwisch 2), Oldenburg (Bischoff, Moorman, Kinker, Schroeder, Kloepfer 2, Sporleder)

Rebounds: Trinity Lutheran 26 (Horton 9), Oldenburg 15

Turnovers: Trinity 16, Oldenburg 8

Fouls: Trinity 5, Oldenburg 13

Junior varsity

Oldenburg Academy 45, Trinity Lutheran 36

Trinity Lutheran  – Rowe 18, Sam Marksberry 6, Skyler Stahl 5, Colton Wischmeier 5, Hunter Morgan 2

At Pekin

Brownstown Central 65, Eastern (Pekin) 36

Brownstown Central;17;21;15;12;—;65

Eastern;5;16;8;7;—;36

Brownstown Central (18-3, 9-0 MSC): Carson Lambring 3 3-4 12, Matthew Nierman 3 0-0 7, Gavin Bane 2 0-0 5, Cam Shoemaker 4 6-6 16, Zach McCory 3 2-2 8, Cody Waskom 1 0-0 3, Jacoby Shade 3 2-2 10, Cody Schrader 1 0-0 2, Jordan Peters 1 0-0 2. Totals: 21 13-14 65.

Eastern (4-16, 2-7 MSC): Nick Emmert 2 0-1 4, Hayden Woolsey 3 0-0 7, Trevor Lewellen 1 0-0 3, Connor Marshall 0 0-2 0, Robert Rodewig 6 2-4 18, Ridge Hall 1 0-0 2, Mason Moore 1 0-1 2. Totals: 14 2-8 36.

3-point goals: Brownstown Central (Lambring 3, Shoemaker 2, Shade 2, Bane, Waskom, Nierman), Eastern (Rodewig 4, Woolsey, Lewellen).

Rebounds: Brownstown Central 44 (Shoemaker 11, McCory 6), Eastern 20 (Hall 6).

Turnovers: Brownstown Central 9, Eastern 8.

Fouls: Brownstown Central 16, Eastern 11.

Junior varsity

Brownstown Central 49, Eastern (Pekin) 31

Brownstown Central (18-0): Andrew Murphy 13, Cameron Luedeman 11, Cameron Eggersman 5, Ty Maxie 5, Michael Boshears 4, Kyle Kramer 4, Schrader 3, Peters 2, Derek Rieckers 2.

Thursday’s results

Floyd Central Sectional preliminaries

(Seymour results, top-16 advance to finals)

50 Freestyle: 19-Dillon Polley 26.29, 29-Alex Richardson 27.89, 30-Brady Westfall 28.03.

100 Freestyle: 7-Levi Pfaffenberger 52.28, 14-Isaiah Sexton 56.78, 26-Jackson Boyt 1:05.12.

200 Freestyle: 8-Dalton Polley 2:00.21, 12-Sexton 2:05.55, 26-Kevin Lopez 2:37.81.

500 Freestyle: 6-Skyler Cash 5:16.27, 10-Caleb O’Brien 5:21.94, 11-Dalton Polley 5:26.85.

100 Backstroke: 6-O’Brien 1:01.09, 8-Cash 1:03.34, 24-Lee Freeman 1:17.56.

100 Breaststroke: 2-Noah Bullard 1:02.80, 6-Levi Pfaffenberger 1:07.12, 7-Steve Frohling 1:07.69.

100 Butterfly: 5-Daniel Hartman 57.09, 12-Dillon Polley 1:04.66, 21-Donovan Gabbard 1:41.87.

200 Individual Medley: 1-Bullard 2:05.95, 2-Hartman 2:06.85, 11-Frohling 2:15.21.

200 Freestyle Relay: 3-Seymour (Polley, O’Brien, Cash, Bullard) 1:37.96.

400 Freestyle Relay: 5-Seymour (Dalton Polley, Cash, Hartman, Pfaffenberger) 3:39.62.

200 Medley Relay: 1-Seymour (O’Brien, Bullard, Hartman, Pfaffenberger) 1:48.32.