Local sports scoreboard – April 16

Thursday’s results

Track and field

At Hanover

Boys

Southwestern 77, Trinity Lutheran 59, Jac-Cen-Del 19

(Trinity results)

High jump: 4. Jacob Rowe 5-4.

Long jump: 3. Chris Rust 15-4, 4. Rowe 15-0.

Shot put: 2. Dylan Maschino 34-3 1/2, 3-Dylan McKain 33-10 1/2.

Discus: 1.McKain 102-1 1/2.

4×800 relay: 2. Trinity 13:04

100: 2. Matt McKay 12.22, 4-Rust 12:56.

1,600: 1. AJ Goecker 4:52, 2. Nikolai Haak 5:08, 4-Sam Hayes 6:23.

4×100 relay: 1. Trinity 55.75.

400: 2. Nathan Thomack 59.66.

300 hurdles: 3. Rust 50.44

800: 1. Goecker 2:14, 3. Thomack 2:48.

200: 4. Keegan Rebber 25.63.

3,200: 3. Hayes 13.38.

4×400 relay: 1. Trinity 5:00.

Girls

Jac-Cen-Del 70, Trinity 44, Southwestern 38

High jump: 1. Hailley Peters 4-8.

Long jump: 1. 2-Peters 14-4 3/4.

4×800 relay: 2. Trinity 10:48.

100 hurdles: 1. Maddie Bell 19.22, 3. Miranda Murphy 20.06.

100: 2. Peters 14.13.

1,600: 3. Emilee Lang 6:54, 4. Savanna Setty 7:05.

4×100 relay: 1. Trinity 50.57.

300 hurdles: 1. 2-Bell 56.38, 3. Murphy 57.21.

800: 3. Setty 3:04, 4. Lang 3:07.

200: 2-Lexi Schneider 30.69.

4×400 relay: 1. Trinity 3:47.

At Brownstown

Girls

Columbus East 70, Jennings County 63, Brownstown CentralĀ  34

(Brownstown results)

Pole vault: 3. Mallory Nierman 7-0, 4. DJ Casenas 6-0.

High jump: 3. Maddy Pace 4-8.

Long jump: 1. Brooklyn Snodgrass 15-8 1/4.

Shot put: 3. Trentity Vaught 30-8,

Discus: 1. Vaught 100-1.

100 hurdles: 2. Sophie Kreis 17.7.

100: 2. Snodgrass 12.7.

400: 2. Kristen Stuckwisch 1:04.3.

300 hurdles: 3. Kreis 54.2.

200: 2. Snodgrass 27.5.

3,200: 3. Kaelyn Johnson 13:27.5.

Boys

Columbus East 76, Brownstown Central 50, Jennings County 41

Pole vault: 1. Jacob Bollinger, 2. Colton Ritz/Ryan Benter, 4. Caleb Bollinger.

High jump: 2. Gavin Bane 5-10.

Long jump: 3. Kyle Kramer 17-4 3/4.

Shot put: 1. Joe Barnes 50-6 1/2, 4. Clay Wilkerson 44-8.

Discus: 2. Barnes 138-7.

4×800 relay: 2. Brownstown Central 8:51.5.

110 hurdles: 3. Andrew Kellermeier 17.9.

100: 3. Devin Stuckwisch 11.8.

1,600: 3. Jake McCullough 4:49.8, 4. Harlan Deaton 4:54.5.

4×100 relay: 2. Brownstown Central 45.3.

400: 4. Reece Covert 56.2.

300 hurdles: 2. Kellermeier 45.8.

800: 1. Deaton.

4×400 relay: 3. Brownstown Central 3:53.4.