Fair book daily fair schedule of events for Tuesday 7-26

Today

Poor Jack Amusements, coupon night, unlimited rides 6 p.m. until closing with $20 bracelet; $16 with coupon in fair flier

9 a.m.: Draft horses and mules and haflingers show in the show arena

10 a.m. to 1 p.m.: Older Americans at the pavilion

10 a.m.: Crowning of 4-H royalty at the grandstand

10 a.m.: 4-H fashion revue at the grandstand

10 to 11 a.m.: Weigh-in 4-H dairy beef

11 a.m.: 4-H market lambs weigh-in

About 1 p.m.: Draft horse hitch classes at the horse show arena

1 p.m.: Judging 4-H swine (4-H breeding gilts, showmanship, 4-H market barrows) in the show arena

1 to 4 p.m.: Hat mold and marbles (Bob Cunningham) and wood carving (Larry Carter and friends) demonstrations at the Antique Building

2 p.m.: All dairy cattle entries must be on fairgrounds

6:30 p.m.: Tomahawk and knife throwing finals behind the Antique Building

5 to 9 p.m.: Medical instruments (Dr. George Weir and Rosemary Weir) and muzzleloading (Colton Fleetwood) demonstrations in the Antique Building

7 to 8 p.m.: Square dancing on the stage at the Antique Building

7 p.m.: Columbus City Band at the pavilion

8 p.m.: Wienhorst and Co. on the stage at the Antique Building stage

8 p.m.: Floral demonstration by Sherry Bridges with Jubilee Flowers and Gifts in the Horticulture Building

8 p.m.: Demolition derby at the grandstand; adult admission $10; $15 pit pass; $2 for children 6 to 12; free for children 6 and under; sponsored by Klaes Chiropractic Clinic and Radio 96.3 WJAA with equipment provided by King’s Trucking and Excavation

Nightly antique machinery demonstrations the behind Antique Building after 7 p.m.

Wednesday

1 to 5 p.m. Poor Jack Amusements, Kiddie Day, unlimited carnival rides with $14 bracelet

7:30 a.m.: Weigh 4-H steers and heifers to determine classes

9 a.m.: Judging of 4-H dairy and open class dairy at the show arena

1 p.m.: “From Farm to Table” by Schneck Medical Center nutrition services department at the pavilion

1 to 4 p.m.: Children’s painting “Paint and Take” (Kathy Nichols) at the Antique Building

1 to 4 p.m.: Spinning (Rosie Barns) and rug braiding (Jane Barnett) demonstrations in the Antique Building

2 p.m.: Open class sheep must be in place

2 to 3 p.m.: Commercial ewes weighed (will be shown by weight)

3 p.m.: Entry for pedal tractor pull contest at the pavilion

3:30 p.m.: Pedal tractor pull contest (classes based on weight), sponsored by Brownstown FFA, at the pavilion

5 p.m.: Judging of 4-H sheep with open class to follow at the show arena

5 to 9 p.m.: Duck calls (Tim Morley) and basket making (Anita Gault) demonstrations in the Antique Building

7 to 10 p.m.: Alley Katz on the stage at the Antique Building

6:30 to 7:30 p.m.: Tammy’s Dance Studio at the pavilion

8 p.m.: Open forum, “What’s working in your landscape?” by Fleeta K. Arthur in the Horticulture Building

6:00 p.m.: Registration for Jackson County cornhole pitch in the horseshoe pitch area; entry fee is $10

6:30 p.m.: Jackson County cornhole contest

7 p.m. Nightly antique machinery demonstration behind Antique Building

9:00 p.m.: 4-H swine returning to farm may be released

12 p.m.: All open class dairy livestock must be removed from fairgrounds

7 p.m.: Lucas Oil Pro Pulling League at the grandstand; limited pro stock tractors, hot farm tractors, 4-by-4 pro stock tractors plus 11,500-pound tractors A and P pumps and 8,000-pound open diesel trucks; adult admission $12, $15 pit gate, $2 children 6-12, free 6 and under; presented by Jackson-Jennings Co-op, CountryMark, CROLAN Genetics; equipment provided by Wischmeier Companies LLC and Wright Implement Inc.