Local sports scoreboard – August 29

Cross-country

At Salem Invitational

Girls

Team scores: Forest Park 27, Silver Creek 101, Jeffersonville 113, Bedford North Lawrence 116, Paoli 164, Crothersville 205, Salem 211, Borden 228, Scottsburg 228, West Washington 268, Austin 295.

Individual winner: Josie Berg (Forest Park) 21:51.

Crothersville: 2. Breanna Barger 22:42, 27. Piper Hensley 26:15, 54. Tristan Maschino 30:14, 55. Hanna Wyra 30:20, 68. Nina Jaworek 35:52 70. Rebekah Cook 40:33.

Boys

Team scores: Silver Creek 24, Austin 48, Jeffersonville 76, Forest Park 112, Scottsburg 155, Borden 180, Paoli 185, Crothersville 227, Mitchell 252, Salem 198.

Individual winner: Cameron Stephens (Silver Creek) 17:22.

Trinity Lutheran: 4. A.J. Goecker 17:59.

Crothersville: 33. Lane Wienhorst 20:46, 34. Noah Kidetski 20:47, 44. Chandler Niehause 22:19, 57. Josh Thomas 23:59, 59. Kelsey Spangler 24:46, 60. Cory Schmelzle 25:19, 65. Noah Hoskins 28:02.

At Rushville Invitational

Boys

Team scores: Rushville 90, Batesville 96, Cardinal Ritter 106, Yorktown 166, Greensburg 167, Eastern Hancock 169, Scecina Memorial 185, Delta 192, Hamilton Heights 227, Brownstown Central 242, Northeastern 275, Winchester Community 294, Madison 346, Union County 361, Shenandoah 381, Triton Central 395, Centerville 404, Tri-West Hendricks 457.

Individual winner: Gabe Beatty (Northeastern) 17:04.19.

Brownstown Central: 30. Harlan Deaton 18:59, 43. Trey Hackman 19:44, 51. Cameron Lee 20:00, 54. Jeremy Pitts 20:02, 64. Aaron Kruse 20:30, 90. Ethan Carroll 22:14.

Girls

Team scores: Rushville 62, Batesville 71, Yorktown 84, Cardinal Ritter 119, Brownstown Central 166, Union County 175, Delta 181, Hamilton Heights 186, Greensburg 209, Eastern Hancock 244, Scecina Memorial 267, Shenandoah 318, Franklin County 357.

Individual winner: Mary Anna Wehrle (Ritter) 20:25.27.

Brownstown Central: 19. Kaelyn Johnson 22:31, 34. Emma Winks 23:47, 37. Shauna Drake 23:52, 43. Grace Garland 24:14, 50. Kylee Wischmeier 24:49, 55. Alexis Koch 25:03, 64. Destiny Satterthwaite 25:23

At Franklin Community Invitational

Boys

Team scores: Zionsville 57, Center Grove 61, Lawrence Central 107, Franklin Community 132, Greenwood Community 141, North Harrison 153, Seymour 155, Brown County 224, Heritage Christian 236, Corydon Central 242, Mooresville 275, Shelbyville 305, Indian Creek 319, Bloomington Bobcats (homeschool) 420.

Overall winner: Evan Tate Browning (Zionsville) 16:27.84.

Seymour: 9. Jacob Voss 17:07, 28. Alex Lovins 17:54, 32. Hunter Bauserman 18:04, 42. Cooper Morrow 18:22, 44. Luke Plumer 18:22, 53. Barry Huff 18:55, 72. Trent Hohenstreiter 19:42.

Girls

Team scores: Zionsville 28, Seymour 43, Center Grove 76, Mooresville 134, Franklin Community 158, Corydon Central 233, Indian Creek 238, Martinsville 239, Shelbyville 260, Lawrence Central 274, Greenwood Community 281, Bloomington Bobcats (homeschool) 319, Greenwood Christian 335, Heritage Christian 347.

Overall winner: Ashton Chase (Seymour) 19:26.15.

Seymour: 1. Chase, 3. Makenna Sunbury 19:34, 8. Abby Voss 20:14, 12. Claire Loebker 20:46, 20. Grace Rennekamp 21:34, 28. Brett Kleber 22:20, 41. Sarah Benefiel 23:20. 51. Courtney Mansfield 24:05.

Girls soccer

At Milan

Milan 1, Trinity Lutheran 0

Shots: TL 13, Milan 10.

TL goal saves: Hailley Peters 9.

Record: TLHS 1-3.

Boys soccer

At Batesville Invitational

Seymour 2, Centerville 0

SHS goals: Mason Pottschmidt, Zach Moore.

SHS assists: Renato Castillo, Ethan Greene.

Shots: SHS 24, CHS 0.

SHS goal saves: Elliott Clark 0.

Record: SHS 4-0, 1-0 HHC.