Local sports scoreboard – December 1

Tuesday’s results

Boys basketball

At Salem

Brownstown Central 76, Salem 73

Brownstown Central;29;18;13;16;—;76

Salem;14;23;26;10;—;73

Brownstown Central (1-0, 1-0 MSC): Carson Lambring 6 6-7 19, Ty Maxie 6 0-0 16, Cody Waskom 7 7-11 25, Gavin Bane 1 0-0 3, Michael Boshears 1 0-0 2, Andrew Murphy 2 0-0 5,Jordan Peters 2 0-0 4, Cameron Luedeman 1 0-0 2, Cody Schrader 0 0-0 0, Kyle Kramer 0 0-0 0, Cameron Eggersman 0 0-0 0, Isaac Johnson 0 0-0 0. Totals: 26 13-17 76.

Salem (1-1, 0-1 MSC): Hunter Weedin 4 11-13 20, Jaelen Nice 3 2-2 10, Xavier Haendiges 0 4-7 4, Derek Cornett 4 0-0 9, Seth Hobson 10 4-6 25, Jeffrey Burch 2 1-2 5. Totals: 23 22-30 73.

3-point goals: Brownstown Central 11 (Maxie 4, Waskom 4, Bane, Murphy, Lambring), Salem

Rebounds: Brownstown Central 35, Salem 30.

Turnovers: Brownstown Central 19, Salem 9.

Fouls: Brownstown Central 22, Salem 18 (fouled out: Weedin).

Junior varsity

Brownstown Central 72, Salem 25

Brownstown Central (1-0): Luedeman 16, Braden Neal 15, Michael Boshears 12, Isaac Johnson 11, Shelton 6, Caleb Bollinger 6, Ethan Carroll 5, Seth Borden 1.

At Campbellsburg

West Washington 76, Medora 34

Record: Medora 0-2.

Swimming and diving

At Seymour

Girls

Jeffersonville 111, Seymour 69

200 medley relay: 1. Jeffersonville 1:56.84, 2. Seymour ‘A’ (Katie turner, Sarah Montgomery, Mary Kate Pritchett, Kenzie Persinger) 1:57.88, 4. Seymour ‘B’ (Elizabeth Hartman, Arielle Skinner, Bailee Wolfe, Alexa McKinney) 2:15.96, 5. Seymour ‘C’ (Grace Hartman, Abby Boyt, Cherish Bryant) x2:25.93.

200 freestyle: 1. Adeline Dixton (J) 2:02.34, 2. Turner 2:05.90, 5. Libby Rohr 2:12.57, 6. Molly Hayes 2:25.23.

200 individual medley: 1. Rachel Walker (J) 2:14.70, 3. Pritchett 2:29.96, 5. Nastya Yakovlyeva 2:35.15, 6. Wolfe 2:43.60.

50 freestyle: 1. Alyssa Miller (J) 26.64, 3. Montgomery 26.74, 4. McKinney 28.81, 5. Marcegui Vasquez 29.97.

Diving: 1. Breanna Hammond 88.58, 2. Cheyenne Douglass 80.55.

100 butterfly: 1. Jacqueline Richard (J) 1:03.37, 2. Montgomery 1:03.54, 5. Pritchett 1:08.25, 6. Skinner 1:23.81.

100 freestyle: 1. Walker 54.21, 2. Persinger 57.85, 6. McKinney 1:04.20, 6. Marissa Reedy 1:14.41.

500 freestyle: 1. Amber Dumstrof (J) 5:41.42, 3. Rohr 6:07.43, 4. Yakovlyeva 6:07.76, 5. Vasquez 6:22.66.

200 freestyle relay: 1. Seymour ‘A’ (Montgomery, Turner, Yakovlyvea, Persinger) 1:46.63, 3. Seymour ‘B’ (Helen Kelsch, Hayes, Vasquez, Hayes, Rohr) 1:57.74, 5. Seymour ‘C’ (Abby Davis, Addie Rudge, Grace Rebber, Paige Underwood) x2:26.55.

100 backstroke: 1. Turner 1:04.38, 5. Hartman 1:18.63, 6. Skinner 1:19.26.

100 breaststroke: 1. Dixon 1:12.95, 3. Persinger 1:16.10, 4. Hayes 1:21.43, 6. Wolfe 1:22.15.

400 freestyle relay: 1. Jeffersonville ‘A’ 3:50.06, 3. Seymour ‘A’ (Pritchett, Rohr, hayes, Yakovlyvea) 4:18.15, 4. Seymour ‘B’ (McKinney, Skinner, Vasquez, Wolfe) 4:28.42, 5. Seymour ‘C’ (Kelsch, Boyt, Bryant, Natalia Garcia) x4:51.00.

Boys swimming

Seymour 94, Jeffersonville 86

200 medley relay: 1. Jeffersonville ‘A’ 1:46.49, 2. Seymour ‘A’ (Skyler Cash, Jake Vance, Daniel Hartman, Dalton Polley) 1:50.86, 4. Seymour ‘B’ (Luke Turner, Steve Frohling, Jackson Boyt, Dillon Polley) 2:00.77.

200 freestyle: 1. Dalton Polley 1:55.03, 3. Cash 2:02.15, 5. Isaiah Sexton 2:16.32.

200 individual medley: 1. Hartman 2:10.31, 5. Kyle Pfaffenberger 2:23.25, 6. Frohling 2:24.75.

50 freestyle: 1. Kameron Case (J) 23.29, 2. Vance 23.85, 3. Dillon Polley 26.37, 4. Boyt 28.81.

Diving: 1. Devin Ramsey 281.63, 2. Jonny Barradas 122.55.

100 butterfly: 1. Carter Dilger (J) 56.57, 3. Hartman 59.65, 4. Dillon Polley 1:06.80, 5. Eric Blacklidge 1:12.15.

100 freestyle: 1. Levin Martin (J) 54.13, 4. Pfaffenberger 57.25, 5. Sexton 1:01.07, 6. Brady Westfall 1:01.45.

500 freestyle: 1. Dalton Polley 5:16.76, 5. Turner 6:09.89, 6. Blacklidge 6:36.53.

200 freestyle relay: 1. Seymour ‘A’ (Dalton Polley, Hartman, Vance, Pfaffenberger) 1:38.87, 3. Seymour ‘B’ (Westfall, Boyt, Sexton, Lee Freeman) 1:53.54, 5. Seymour (Barradas, Ramsey, Nolan Speer, Grant Handloser), x217:46.

100 backstroke: 1. Cash 1:04.17, 2. Turner 1:06.76, 5. Westfall 1:22.91.

100 breaststroke: 1. Vance 1:06.85, 3. Frohling 1:11.56, 4. Boyt 1:22.22.

400 freestyle relay: 1. Jeffersonville ‘A’ 3:35.32, 2. Seymour ‘A’ (Dillon Polley, Cash, Pfaffenberger, Turner) 3:47.94, 3. Seymour ‘B’ (Blacklidge, Westfall, Sexton, Frohling) 4:08.53, 5. Seymour ‘C’ (Speer, Trent Hohenstreiter, Donovan Gabbard, Handloser)