Local sports scoreboard – December 2

Thursday’s results

Girls basketball

At Greensburg

Crothersville 44, South Decatur 26

 Crothersville;11;5;16;12;—;44

South Decatur;9;2;10;5;—;26

Crothersville (8-1): Piper Hensley 4 2-2 13, Maddie Riley 3 0-1 6, Lacey Hall 0 1-2 1, Kashmir Kelshaw 1 1-2 3, Kalynda Hoevener 3 0-0 7, Katrina Christian 5 3-6 14. Totals: 22 7-13 44.

3-point goals: Crothersville 5 (Hensley 3, Hoevener, Christian)

Rebounds: Crothersville 30 (Christian 12), South Decatur 29.

Turnovers: Crothersville 13.

Fouls: Crothersville 16, South Decatur 13.

Junior varsity

Crothersville 58, South Decatur 44

Crohtersville (5-3): Makayla Helt 13, Hoevener 12, Rebekah Cook 8, Isabell Lewis 8, Hensley 6, Nikki Hickman 5, Kaitlyn Silvers 2, Tori Henry 2, Riley 2.

At Seymour

Seymour;14;18;20;12—;64

Brownstown;7;15;9;11;—;42

Seymour (5-2): Lauren James 7 5-6 22, Makenna Fee 4 1-2 10 , Sarah Benefiel 3 0-0 7, Kayla Griffin5 3-5 13, Ashton Chase 2 4-6 9, Katie Suits 0 0-0 0, Hannah Thompson 1 0-0 3, Megan Ritz 0 0-2 0. Totals 22 13-21 64

Brownstown (5-3): Payton Farmer 0 1-2 1, Ashley Schroer 4 6-8 13 , Kristen Stuckwisch 1 1-2 3, Shelby Stuckwisch 0 5-6 5, Grace Jaynes 3 2-2 8, Tayler Garland 1 2-2 5, Halle Hehman 1 0-0 2, Leah Stidam 0 0-0 0, Madison Klinge 1 0-0 2. Totals: 11 18-24 42.

3-point goals: Seymour (James 3,Benefiel, Fee, Thompson ), Brownstown (Garland,Schrfoer )

Rebounds: Seymour 24, (Griffin 6, Fee 6), Brownstown 22 (Schroer 9, Famer 6 ).

Turnovers: Seymour 14, Brownstown 14

Fouls: Seymour 16, Brownstown 17.

Junior varsity

Seymour 46, Brownstown 43

Seymour (5-3): Maddie Roark 16, Aiden Hiester 11, Paige Feller 8, Chloe Shepherd 5, Jami Nobbe 5, Jenna O’Neal 1.

Brownstown (7-2): Halle Hehman 17, Keeli Darlage 9, Claire Poulton 7,Kylie Wischmeier 4, Peyton Henry 3, Shelby Reynolds 2, Hayley Thomas 1.

Swimming and diving

At Columbus

Boys

Columbus North 132, Seymour 54

200 medley relay: 2-(Skyler Cash, Jake Vance, Daniel Hartman, Dalton Polley) 1:45.87.

200 freestyle: 2-Da. Polley 1:56.11; 4-Cash 2:07.22.

200 individual medley: 2-Hartman 2:10.63; 5-Steve Frohling 2:26.74.

50 freestyle: 3-Vance 23.94; 5-Dillon Polley 26.23

Diving: 2-Devin Ramsey 243.60; 3-Jonny Barradas 110.10.

100 butterfly: 3-Hartman 59.16; 5-Di. Polley 1:08.21.

100 freestyle: 4-Kyle Pfaffenberger 57.25; 5-Isaiah Sexton 1:00.49.

500 freestyle: 1-Da. Polley 5:20.75; 5-Luke Turner 6:02.36.

100 backstroke: 2-Cash 1:03.69; 5-Turner 1:07.30.

100 breaststroke: 2-Vance 1:08.75; 4-Pfaffenberger 1:12.90; 5-Frohling 1:13.04.

400 freestyle relay: 3-(Hartman, Da. Polley, Cash, Pfaffenberger) 3:43.66.

Girls

Columbus North 100, Seymour 84

200 medley relay: 2-(Katie Turner, Mary Kate Pritchett, Sarah Montgomery, Kenzie Persinger) 1:57.94; 3-(Elizabeth Hartman, Bailee Wolfe, Arielle Skinner, Helen Kelsch) 2:15.57.

200 freestyle: 2-Turner 2:02.90; 3-Libby Rohr 2:12.15; 5-Marg Vasquez Osorio 2:24.62.

200 individual medley: 3-Persinger 2:25.30; 4-Pritchett 2:31.01; 5-Skinner 2:49.17.

50 freestyle: 2-Montgomery 26.87; 3. Nastya Yakavlyeva 27.26.

Diving: 2-Breanna Hammond 100.20.

100 butterfly: 2-Montgomery 1:03.18; 4-Molly Hayes 1:16.82; 5-Skinner 1:24.37.

100 freestyle: 3-McKinney 1:05.02; 4-Vasquez Osorio 1:06.01; 5-Cherish Bryant 1:09.05.

500 freestyle: 3-Pritchett 6:01.42; 4-Rohr 6:02.87; 5-Yakavlyeva 6:07.50.

200 freestyle relay: 1-(Pritchett, McKinney, Rohr, Yakovlyeva) 1:52.87; 3-(Hayes, Skinner, Kelsch, Vasquez Osorio) 1:58.03.

100 backstroke: 2-Turner 1:04.17; 4-Hartman 1:22.68.

100 breaststroke: 1-Persinger 1:17.05; 2-Hayes 1:20.89; 4-Wolfe 1:22.50.

400 freestyle relay: 2-(Turner, Yakovlyeva, Montgomery, Persinger) 3:58.36; 3-(Rohr, McKinney, Hayes, Wolfe) 4:15.14.