Seymour

Owls

Head coach: Jim Hoffman

Roster

Story continues below gallery

Click here to purchase photos from this gallery

Seniors: Noah Beaty, Mason Pottschmidt, Brantley Adams

Juniors: Keaton Simpson, Tyler Bullard

Freshmen: JP Nay, Michael Claycamp, JP Nay

Schedule

April 1 Seymour Invitational (Shadowood), 9 a.m.

April 4 Southwestern (Shadowood), 4:30 p.m.

April 8 at Floyd Central (Valley View), 2 p.m.

April 10 at Madison (Sunrise), 4:45 p.m.

April 11 Franklin Community (Shadowood), 4:30 p.m.

April 15 at Jennings County (St. Anne’s), 9 a.m.

April 21 at Brownstown Central (Hickory Hills), 5 p.m.

April 29 at BNL Invitational (Otis Park), 8:30 a.m.

May 1 Columbus East/New Albany (Shadowood), 5 p.m.

May 6 at Bloomington North Invitational (Indiana University), 8 a.m.

May 9 Floyd Central/Jennings County (Shadowood), 5 p.m.

May 16 Columbus North (Shadowood), 4;45 p.m.

May 20 at Hoosier Hills Conference (Jeffersonville), TBA

May 23 Bedford North Lawrence (Shadowood), 5 p.m.

May 27 at Providence Invitational (Champions Pointe), 1 p.m.

May 30 at Jennings County (St. Anne’s), 5 p.m.

June 2 at Sectional (IU), TBA

Brownstown Central

Braves

Head coach: Brandon Allman

Roster

Seniors: Gavin Bane, Chanler Fleetwood

Junior: Brayton Hattabaugh

Sophomore: Hunter Tormoehlen

Freshmen: Sam Huber, Chayse Shell, Adam Pottschmidt

Schedule

April 1 at Seymour Invitational (Shadowood), 9 a.m.

April 4 at Columbus North (Harrison Lake), 4:30 p.m.

April 10 Mitchell (Hickory Hills), 4:30 p.m.

April 15 at Edgewood Invitational (Cascades), 11 a.m.

April 17 at Brown County (Salt Creek), 5 p.m.

April 21 Seymour (Hickory Hills), 5 p.m.

April 24 Scottsburg/Austin (Hickory Hills), 4:30 p.m.

April 29 at BNL Invitational (Otis Park), 8:30 a.m.

May 1 Jeffersonville (Hickory HIlls), 5 p.m.

May 4 at BNL/Edgewood (Otis Park), 4 p.m.

May 6 at Bloomington North Invitational (IU), 8 a.m.

May 8 Trinity Lutheran (Hickory Hills), 4:30 p.m.

May 13 at Mid-Southern Conference (Wooded View), 8:30 a.m.

May 16 at West Washington/Salem (Western Hills), 4:30 p.m.

May 18 at Eastern (Western Hills), 5 p.m.

May 23 at Mitchell (Stonecrest), 4:30 p.m.

May 30 Bedford North Lawrence (Hickory Hills), noon

June 2 at Sectional (IU), TBA

Trinity Lutheran

Cougars

Head coach: Greg Personett

Roster

Seniors: Cory Stuckwisch, Chad Stuckwisch, Jonathan Keith, Skyler Stahl, Drew Royalty, Kegan Prentice

Junior: Noah Criswell

Sophomores: Mark Shoemaker, Ryland Nierman, Josiah Foster, Jacob Keith, Kohei Nagino

Freshman: Jordan Peters

Schedule

April 4 Austin/Clarksville (Shadowood), 4:30 p.m.

April 8 at Shiner Invitational (Rising Sun), 2 p.m.

April 10 at Christian Academy of Indiana (Hidden Creek), 5 p.m.

April 11 New Washington/Crothersville (Shadowood), 4:30 p.m.

April 15 at Jennings County Invitational (St. Anne’s), 4:30 p.m.

April 17 Henryville (Shadowood), 4:30 p.m.

April 25 at Edinburgh (Timbergate), 4:30 p.m.

April 28 at Jac-Cen-Del (North Branch), 5 p.m.

April 29 Cougar Invitational (Shadowood), 5 p.m.

May 1 Salem (Shadowood), 5 p.m.

May 2 at Hauser (Clifty Creek), 4:30 p.m.

May 6 at Hauser Invitational (Clifty Creek), 4:30 p.m.

May 8 at Brownstown Central (Hickory Hills), 4:30 p.m.

May 12 Switzerland County (Shadowood), 5 p.m.

May 15 at Jennings County (St. Anne’s), 4:30 p.m.

May 20 at Connersville Invitational (Willowbrook), 10 a.m.

May 23 Greenwood Christian Academy (Shadowood), 10 a.m.

May 31 at Henryville (Champions Pointe), 5:30 p.m.

June 2 at Sectional (IU), TBA

Crothersville

Tigers

Head coach: Greg Kilgore

Roster

Senior: Conner O’Sullivan

Juniors: Zane Elliott, Noah Kodetzki

Sophomores: Will Amick, Brandon Riley

Schedule

April 7 at Scottsburg/Rock Creek (Westwood), 4:30 p.m.

April 11 at Trinity Lutheran/New Washington (Shadowood), 4:30 p.m.

April 14 at Rock Creek/Borden (Westwood), 4:45 p.m.

April 19 at Rock Creek Academy (Westwood), TBA

April 21 at Austin/West Washington (Westwood), 4:30 p.m.

April 22 at Shawe Memorial (Sunrise), noon

April 27 at Henryville/Madison (Champions Pointe), 5:30 p.m.

May 3 at New Washington/Eastern (Spring Hill), 4:30 p.m.

May 4 at Borden/South Central (Chariots Run), 5 p.m.

May 20 at Southern Athletic Conference (Champions Pointe), noon

May 25 at Austin/Scottsburg (Westwood), 4:30 p.m.

June 2 at Sectional (IU), TBA

Pictured from left: Seymour’s Keaton Simpson, Brownstown Central’s Brayton Hattabaugh, Trinity Lutheran’s Cory Stuckwisch and Crothersville’s Brandon Riley.

Author photo
Jordan Morey is sports editor at The (Seymour) Tribune. He can be reached at jmorey@tribtown.com or 812-523-7069.