Local sports scoreboard – May 24

Track and field

At Bloomington North Regional

Team scores: 1. Bloomington South 84, 12. Brownstown Central 18, 17. Seymour 12, 21. Trinity Lutheran 10, 27. Crothersville 6.

(First places, Seymour, Trinity Lutheran, Crothersville, Brownstown Central results)

Pole vault: 1. Maddie Holland (Madison) 13-00, 11. Avery DeHart (Sey.) 9-0, 12. Sarah Benefiel (Sey.) 8-6

High jump: 1. Hailley Peters (TL) 5-4.

Long jump: 1. Aubrey Barker (South Putnam) 17-2 ¼.

Shot put: 1. Dontrice Barbee (Bloomington North) 44-1, 13. Trentity Vaught (BC) 33-2.

Discus: 1. Elaina Walls (BN) 134-11, 3. Vaught (BC) 121-11, 6. Grace Jaynes (BC) 109-08, 14. Paige Kestler (Sey.) 91-07.

4×800 relay: 1. Bloomington South 9:41.60, 8. Seymour (Oriana Morales, Ashton Chase, Brett Kleber, Emma Brock) 10:44.61, 10. Crothersville (Breanna Barger, Makayla Helt, Katrina Christian, Piper Hensley) 10:49.41, 11. Brownstown Central (Grace Garland, Destiny Satterthwaite, Shauna Drake, Kylee Wischmeier) 10:54.82.

100 hurdles: 1. Maddie Holland (Madison) 15.92.

100: 1. Aa’Leiah Winford (Jeff) 12.54, 3. Brooklyn Snodgrass (BC) 12.75, 15. Liz Lenart (Sey.) 13.58.

1,600: 1. Emma Wilson (Greencastle) 4:55.96, 3. Ashton Chase (Sey.) 5:13.16.

4×100 relay: 1. Jeffersonville 49.42, 9. Seymour (DeHart, Jalen Snider, Megan Ritz, Lenart) 52.64, 13. Brownstown Central (Snodgrass, Keeli Darlage, Madison Klinge, Sophie Kreis)

400: 1. Jhala Henry (Jeff) 59.18, 6. Kristen Stuckwisch (BC) 1:01.96.

300 hurdles: 1. Caitlyn Reynolds (Springs Valley) 46.47, 9. Christian (C) 48.95, 13. Klinge (BC) 50.85.

800: 1. Toudora Galuska (BS), 3. Barger (C) 2:25.68, 16. Morales (Sey.) 2:24.45.

200: 1. Winford (Jeff) 25.54.

3,200: 1. Wilson (Greencastle) 10:41.86, 7. Makenna Sunbury (Sey.) 12:07.23, 12. Kaelyn Johnson (BC) 12:30.64.

4×400 relay: 1. Bloomington North 4:06.86, 15. Seymour (Bailee Wolfe, Kleber, Jessica Blevins, Alexis Gross) 4:31.88, 16. Brownstown Central (Alex Caffee, Tayler Garland, Stuckwisch, Klinge) 4:40.64.

Softball

At Scottsburg Sectional

Salem 9, Brownstown Central 0

Brownstown;000;000;0;–;0;2;4

Salem;122;202;x;–;9;11;0

BC hits: Zoe Fountain, Kaitie Taggart

BC pitching: Jami Bryant IP 6, K 6, W 0, H 11, R 9, ER 5.

Record: Brownstown Central 12-15.

At West Washington Sectional Championship (Campbellsburg)

Orleans 3, Trinity Lutheran 2

Trinity Lutheran;200;000;0;—;2;4;1

Orleans;010;002;x;—;3;6;2

Trinity Lutheran: Hits: Savannah Harweger 2, Jodi Goecker, Morgan Gabbard; RBI: Goecker, Jaryn Holtsclaw; runs: Harweger, Goecker.

Trinity Lutheran pitching: Hannah Deaton 5.2 IP, 8 K, 1 W, 6 H, 3 R; Gabbard 0.1 IP, 1 K, 0 W, 0 H, 0 R.

Record: Trinity Lutheran 13-6.

At Floyd Central Sectional Semifinals (Floyds Knobs)

Seymour 3, Jennings County 1

Seymour;000;003;0;–;3;4;2

JC;001;000;0;–;1;3;0

Seymour hits: Kate Snook 2, Haley Mobley, Rachel Kaufman; HR: K. Snook; RBI: K. Snook 3; runs: Lo Schmidt, Katie Suits, K. Snook.

Seymour pitching: Mikayla Moore IP 7, K 4, H 3, W 2, R 1.

Record: Seymour 18-6.

Boys golf

At Mitchell (Stonecrest)

Par: 35

Team scores: Brownstown Central 170, Mitchell 208

Brownstown Central: Brayton Hattabaugh 44, Sam Huber 47, Chanler Fleetwood 38, Gavin Bane 44, Adam Pottschmidt 44, Hunter Tormoehlen 53.