Girls golf

Seymour

Story continues below gallery

Head coach: Lakin Covey (3rd year)

Roster

Seniors: Andrea Axsom, Bailey Goben.

Juniors: Grace Beach, Delaney Cummings, Jenna Ebler, Jenna Gray, Emily Hume, Kara Rice, Brittany VanDoren, Madeline Wisler, Alexia York.

Sophomores: Ryan Knutson, Bridget Marshall, Laken Waskom.

Freshmen: Abby Hoevener, Maddy Naye.

Schedule

Today: Seymour Invitational (Shadowood), 9 a.m.

Friday: at Bedford North Lawrence Invite (Otis Park) , 8 a.m.

August 7: at New Albany (Valley View), 4:30 p.m.

Aug. 12: at Providence Invite (Champions Pointe), 2:30 p.m.

Aug. 15: BNL, Jennings County (Shadowood), 4:30 p.m.

Aug. 19: at Jasper Invite (Sultan’s Run) 12:30 p.m.

Aug. 22: Columbus North (Shadowood), 4:45 p.m.

Aug. 26: HHC Tournament (Jeffersonville), 9 a.m.

Aug. 28: at Columbus North (Harrison Lake), 4:15 p.m.

Aug. 29: at BNL with Mitchell (Otis Park), 4:30 p.m.

Sept. 11: at Jennings County (St. Anne’s), 4:30 p.m.

Sep. 16: Sectional (Otis Park), TBA

Brownstown Central

Head coach: Brandon Allman (3rd year)

Roster

Seniors: Regan Campbell, Shelby Stuckwisch, Emma Zabor, Sophie Kreis

Junior: KaCee Collins.

Sophomore: Ashley Schroer.

Freshmen: Ashlyn Fox, Annika Ross.

Schedule

Today: at Seymour Invite (Shadowood), 9 a.m.

Friday: at BNL Invite (Otis Park), 8 a.m.

August 7: Mitchell (Hickory Hills), 4:45 p.m.

Aug. 8: at Edgewood with Brown County (Cascade), 5:30 p.m.

Aug. 14: Pekin (Hickory Hills), 5 p.m.

Aug. 18: at Scottsburg (Westwood), 4:30 p.m.

Aug. 21: Providence (Hickory Hills), 5 p.m.

Aug. 25: Salem (Hickory Hills), 5 p.m.

Aug. 28: at New Albany (Valley View), 5 p.m.

Aug. 29: at Salem with Eastern (Western Hills), 4:30 p.m.

Aug. 31: at Mitchell (Stone Crest), 4:30 p.m.

September 7: at BNL (Otis Park), 4:30 p.m.

Sep. 9: Mid-Southern Conference (Shadowood), 9 a.m.

Sep. 11: Scottsburg (Hickory Hills), 4:30 p.m.

Sep. 14: at BNL with Springs Valley (Otis Park), 4:30 p.m.

Sep. 16: Sectional (Otis Park), TBA

Trinity Lutheran

Coach: Nate Benter (2nd year)

Roster

Senior: Morgan Gabbard

Sophomore: Anna Benter

August 7: at Henryville (Champions Pointe), 4:30 p.m.

Aug. 8: Christian Academy (Shadowood), 5 p.m.

Aug. 11: Southwestern (Hanover) (Shadowood), 4:30 p.m.

Aug. 18: Henryville (Shadowood), 4:30 p.m.

Aug. 21: Scottsburg (Shadowood), 4:30 p.m.

Aug. 22: at Jac-Cen-Del with Milan (Hoosier Links), 4:30 p.m.

Aug. 24: at Christian Academy (), 4:30 p.m.

Aug. 25: at Scottsburg with Henryville (Westwood), 4:30 p.m.

Aug. 29: Oldenburg Academy (Shadowood), 5 p.m.

September 6: Edinburgh (Shadowood), 4:30 p.m.

Sep. 7: at Christian Academy (), 4:30 p.m.

Sep. 8: at Southwestern (Spring Hills), 4:30 p.m.

Sep. 12: at Brown County (Salt Creek), 5 p.m.

Sep. 16: Sectional (Otis Park), TBA

Author photo
Jordan Morey is sports editor at The (Seymour) Tribune. He can be reached at jmorey@tribtown.com or 812-523-7069.