Local sports scoreboard – October 16

Saturday’s results

Cross-country

Brown County Regional (Nashville)

Boys

Team scores: Columbus North 42, Jennings County 47, Austin 114, Brown County 131, Seymour 132, Martinsville 139, Southwestern 160, Silver Creek 178, Columbus East 224, Scottsburg 272.

Individual winner: Charlie Allen (CN) 16:10.38.

Seymour: 7. Jacob Voss 16:42.15, 25. Cooper Morrow 17:20.91, 35. Trent Hohenstreiter 17:56.11, 36. Luke Plummer 17:58.92, 46. Luke Bane 18:06.12, 50. Brandon Kleber 18:14.21, 61. Ethan Dippold 18:47.14.

Brownstown Central: 40. Jeremy Pitts 18:02.86, 44. Ethan Carroll 18:04.87.

Trinity Lutheran: 24. A.J. Goecker 17:20.91.

Crothersville: 53. Lane Wienhorst 18:25.24.

Girls

Team scores: Columbus North 35, Seymour 48, Charlestown 128, Columbus East 129, Jennings County 130, Brown County 142, Brownstown Central 158, Madison 203, Silver Creek 232, Switzerland County 241.

Individual winner: Arig Tong (CN) 19:00.57.

Seymour: 2. Ashton Chase 19:25.30, 5. Makenna Sunbury 19:51.50, 9. Abby Voss 20:35.46, 14. Grace Rennekamp 20:59.06, 19. Claire Loebker 21:10.39, 51. Brett Kleber 23:02.77, 55. Oriana Morales 23:11.10.

Brownstown Central: 24. Kaelyn Johnson 21:30.05, 32. Claire Poulton 22:10.78, 41. Shauna Drake 22:44.61, 42. Grace Garland 22:48.36, 45. Madison Klinge 22:54.44, 50. Emma Winks 23:02.38, 61. Kylee Wischmeier 23:26.66.

Crothersville: 18. Grace Wilson 21:09.23.

Trinity Lutheran: 59. Jodi Goecker 23:21.89.

Volleyball

Class A Sectional 62 (Edinburgh)

Championship

Trinity Lutheran;25;25;25

West Washington;18;16;16

Trinity Lutheran hitting: Chloe Criswell 21-21-9, Hannah Sabotin 10-10-7, Abby Schult 12-14-4, team 59-63-25.

Trinity Lutheran serving: Ashley Goecker 16-16-4, Courtney Barker 9-9-2, Sabotin 9-10-1, team 63-74-13.

Semifinals

Trinity Lutheran;25;25;25

Edinburgh;13;19;13

Trinity Lutheran hitting: Sabotin 26-30-11, Criswell 22-26-9, Abby Hackman 9-11-7, team 93-109-38.

Trinity Lutheran serving: Goecker 14-14-1, Barker 8-9-1, Hackman 9-10-0, team 64-73-5.

Record: Trinity Lutheran 21-13.

Class 4A Sectional 15 (New Albany)

Championship

Providence;25;25;25

Seymour;17;16;11

Seymour hitting: Jessica Blevins 23-26-8, Abby Schmidt 14-16-6, Makenna Fee 9-12-2, team 65-78-21.

Seymour serving: Fee 8-9-1, Schmidt 7-8-0, Emma Gillaspy 6-6-1, team 32-37-2.

Semifinals

Seymour;25;19;17;29;15

Bedford North Lawrence;21;25;25;27;13

Seymour hitting: Blevins 43-47-23, Schmidt 19-23-7, Noemi Farkas 18-22-6, team 112-133-50.

Seymour serving: Emily Corcoran 14-17-3, Schmidt 23-25-2, Gillaspy 11-11-1, team 77-92-8.

Record: Seymour 8-24.

Class 3A Sectional 30 (Sellersburg)

Championship

Silver Creek;25;21;26;22;15

Brownstown Central;22;25;24;25;11

Brownstown Central hitting: Keeli Darlage 40-47-17, Claire Pace 45-48-12, Grace Jaynes 25-27-9, team 125-144-45.

Brownstown Central serving: Riley Nuss 18-18-4, Pace 17-17-0, Madisen Polly 14-16-4, team 100-108-11.

Semifinals

Brownstown Central;25;25;25

Charlestown;10;14;13

Brownstown Central hitting: Darlage 20-22-9, Pace 26-28-9, Addie Wilkerson 15-16-8, team 89-98-38.

Brownstown Central serving: Nuss 15-16-4, Heidi Booher 12-14-3, Brooklyn Snodgrass 14-14-1, team 70-74-11.

Record: Brownstown Central 20-13.