Brownstown Elementary School: First nine weeks recognitions

Honor roll

First grade: Brayan Figueroa*, Cooper Martin*, Emily Bair*, Eli Downing*, Rylen Osborne*, Kaia Easterday*, Lily Branaman*, Koda Beecher*, Zoe Francis*, Mallory Wilson*, Kinsley Oakes, Rowan Weddle, Dylan Applegate, Luis Lara, Carson Jernigan, Reece Newberry, Aspen Newberry, Jaxson Amis*, Devyn Bowling*, Gabriella Hall*, KayAnn Johnson*, Addison King*, Jace Moore*, Khai-lyn Pijarnsan*, Zechariah Rice*, Max Sommers*, Cooper Vague*, Faith Waggoner*, James Anderson, Aubree Fiscus, Izabella Owens, Sawyer Ritz, William Roudebush, Jeremiah Shelton, Conner Black*, Madison Blair*, Lynnley Daraswad*, Leo Feathers*, Nolan Nehrt*, Everleigh Sterling*, Payton Jackson, Hayden Marshall, Kaidy Moore, Christian Nolan, Eli Reinhart, Gauge Roll, Luke Smith, Abigail Watson, Emily White, Charlie Beineke*, Madison Gourley*, Camden Deckard*, Waylon Ferguson*, Justyce Henrikson*, Mason Huff*, Jhett Jackson*, Brielle Killey*, Temperance Stidam*, Owen Killey*, Summer Altepeter, Lucas McPike, Spencer Stuckwisch, Brennan Wingler

Second grade: Jace Bishop*, Trey Cox*, Madison Darlage*, Landon Disque*, Bryce Garland*, Jessica Pitts*, Alexcia Thompson*, Dylan Toppe*, Elijah Caudill, Travis Cockerham, Brooklyn Gossett, Kayleigh Jernigan, Averi Karenke, Katie Scarlett, Lilli Davis*, Sully Dick*, Daisy Dugan*, Samantha Goltry*, Xavier Sanders*, Abby Acton, Alyssa DeWeese, Serenity Dillman, Eli Hutchinson, Kolton Merrifield, Chloe Queener, Trevor Swalley*, Kinsley Schroeder*, Isadora Price*, Tucker McCrary*, Addison Henry*, Landyn Arnold*, Kaelynn Anderson*, Bradyn Amis*, Charlie Blair, Charley Brewer, Devin Deckard, Madison Ray, Alivia Ault*, Cayden Booker*, Jaydon Grider*, Ashton Kellogg*, Bryson Moore*, Kinsley Osborn*, Willa Simler*, Loralie West*, Emily White*, Bristynn Dunham, Aidan Ingle, Jaxson Lowe, Khloe McFarlane, Zack Ridgeway, Lexi Zike, Jayzlynn Noblitt*, Annaleise Pichardo*, Meredith Lewis*, Mason McKeown*, Jacob Johnson*, Bode Mull*, Brinley Peak*, Quintyn Bishop, Korbyn Bane, Chase Blann, Braydon Grider, Makayla Ray, Liah Weddle, Isabella Gomez

Third grade: Nathaniel Conyer*, Kiandra Glaze*, Mattie Prewitt*, Dalton Asher, Hannah Baker, Serenity Beavers, Lily Hatchett, Avery Kreinop, Ava Lee, Camila McCormick, Junior Miller, Reece Osborne, Zowie Phillips, Jalin Prince, Caden Vance, Kori Ault*, Eulah Beavers*, Katelyn Drake*, Carmen Herzner*, Nylah Patton*, Tyler Wetzel*, Tyler Barnard*, Jaron Bryant*, Carson Ferguson*, Trey Isaacs*, Chloe West*, Ernest Ramirez-Harrison*, Chrisitan Blackburn, Kylis Brock, Rylan Hinton, Ben White, Kye Trueblood, Brayleigh Sweany, Abbi Stout, Ella Nehrt, Daulton Hineman, Tucker Gourley, Alex Davidson, Claire Brock, Allie Barlow*, Isaac Hampton*, Landon Ault, Josslyn Burnside, Recker Gray, Ada Lanier, Keynan Prince, Will Tiemeyer, Kobe Stuckwisch, Cori Bowers*, Chase Brock*, Sawyer Brown*, Eli Crockett*, Brady Davis*, Ryder Deckard*, Hayden Hall*, Sydney Hall*, Josie Thompson*, Lauren King*, Wyatt Mann*, Mattie Nowland*, Destiny Price*, Cole Robbins*, Brayden Samples*, Jaren Shuler*, Kaylee Steward*, Paige Thompson*, Grayson Vague*, Lois Vaught*, Ethan Wheeles*, Avery Wilson*, Claire Young*, Nadiya Bowman, Brock Dean, Brady Hallow

Fourth grade: Cambell Shasteen*, Destanie Bowling, Brayden Francia, Chloe Dunn, Ethan Fisher, Domonic Parker, Katie Mitchell, Brody Russell, Kaden Phillips, Isaac Hutchinson, Ava Sunderman, Linkan Brittain, Conner Rascoe, Jamison McFarlane, Kolton Helton, Keilyn Nicholson, Gavin Tiemeyer, Sarah Combs, Asmara Estes, Hudson Johnson, Jayli Muns, Danica Murphy, Jaxon Nugen, Aaron Whan, Hailey Bair*, Kayla Bowman*, Taylor Christian*, Carter Covert*, Floyd Davis*, Collin Downing*, Jack Gilley*, Jack Pace*, Joanna Pitts*, Micah Sheffer*, Kate Skaggs*, Taylor Smith*, Isaiah Acton, Madison Bennett, Ellie Black, Lilly Brazzell, Ty Brown, Jaxson Johnson, Gage Mull, Damien Owens, Genna Preston, Alli Robertson, Brody Short, Lukas Shumaker

Fifth grade: Colsen Ellison*, Kyeirah Phillips*, Gracie Fisher, Waylon White, Mylie Cummings*, Maggie Banister, Jayda Clodfelder, Jairdyn Kiser, Kierra Pfeiffer, Raeahna Robinson, Claira Stout, Cash Zumhingst, Alia Davis, Alexis Leeper, Clair Stidham, Brooklyn Verble, Gavin Weddle, Cody Blackburn*, Thai Daraswad*, Kinzee Dean*, Smith Hackman*, Presley Hampton*, Alexia Manns*, Hope Niccum*, Braedyn Stidams*, Jake Bohn, Whitney Branaman, Bella Brown, Brynn Burton, Claire Elliott, Kory Fiscus Warner, Talan Hughbanks, Grant Killey, Shane Ratliff, Andrew Roberts, Evan Schneider, Lane Steward, Gracelyn Walker

*Indicates All A’s

Academic improvement

First grade: Olivia Ramirez-Harrison, Nickolas Lee, Gage Dean Yost, Kinsley Oakes, Alison Moore, Addison Shutters, Spencer Michaels, Payton Jackson, Andrew Campbell, Evelyn Ramirez-Harrison, Draven Banister, Rylee Emmert

Second grade: Averi Karenke, Kayleigh Jernigan, Calvin Luther, Aidan Ingle, Khloe McFarlane, Bristynn Dunham, Korbyn Bane, Keatyn Hallett, Brody Perry, Jaylee Yeadon

Third grade: Kaisin Brock, Abigail Esteb, Rylan Hinton, Parker Fish, Jolea Kiser, Vincent Auxier, Elizabeth Booth, Ryder Hall, Sawyer Brown, Wyatt Mann, Mattie Nowland, Brayden Samples, Jaren Shuler, Kaylee Steward, Josie Thompson, Lois Vaught

Fourth grade: Ellie Black, Alli Robertson, Lukas Shumaker

Fifth grade: Jaron Davis, Caleb Reynolds, Ethan McMurray

Excellent effort

First grade: Eli Downing, Rowan Weddle, Kinsley Oakes, Rosie Eguizabal, Jace Moore, Conner Black, Lynnley Daraswad, Owen Killey, Miles Davidson, Mason Huff, Brennan Wingler

Second grade: Bryce Garland, Landon Disque, Elijah Caudill, Makensie Grider, Xavier Sanders, Daisy Dugan, Jaylah Yeadon, Domanik Cody, Bella Acton, Cayden Booker, Bryson Moore, Kinsley Osborn, Korbyn Bane, Braydon Grider

Third grade: Chris Tharp, Hannah Baker, Lily Hatchett, Ava Friley, Gabby Garcia, Skylen Schulz, Peyton Garvey, Nate Booth, Dalton Brazzell, Bradie Fisher, Lance Caudill, Lyla Huffman, Avery Wilson, Brady Davis, Destiny Price

Fourth grade: Bre’Anna Blocker, Sara Gorbett, Braydon Francia, Taylor Lowe, Harlyn Feathers, Karson Arms, Hailey Bair, Carter Covert, Joanna Pitts

Fifth grade: Paul Gibson, Braxton Gullion, Mylie Cummings, Cameron Markel, Claira Stout, Roz Abell, Maddie Kerkhof, Kaitlyn Rivers, Hope Niccum, Presley Hampton, Thai Daraswad

Good character/citizenship

First grade: Lily Branaman, Zoe Francis, Mallory Wilson, Kinsley Oakes, Olivia Ramirez-Harrison, Reece Newberry, Aspen Newberry, Cooper Martin, Emily Bair, Eli Downing, Jaxson Amis, Devyn Bowling, Aubree Fiscus, Gabriella Hall, KayAnn Johnson, Addison King, Spencer Michaels, Alison Moore, Jace Moore, Khai-lyn Pijarnsan, Zechariah Rice, Sawyer Ritz, Jeremiah Shelton, Addison Shutters, Max Sommers, Cooper Vague, Faith Waggoner, Rosie Eguizabal, Conner Black, Madison Blair, Andrew Campbell, Lynnley Daraswad, Michael Davers, Leo Feathers, Gabriella Goens, Payton Jackson, Hayden Marshall, Kaidy Moore, Nolan Nehrt, Christian Nolan, Eli Reinhart, Gauge Roll, Cooper Schroeder, Luke Smith, Everleigh Sterling, Abigail Watson, Emily White, Bentley Grigsby, Lydia Acton, Summer Altepeter, Draven Bannister, Charlie Beineke, Camden Deckard, Rylee Emmert, Waylon Ferguson, Madison Gourley, Ava Hanner, Justyce Henrikson, Mason Huff, Jhett Jackson, Brielle Killey, Owen Killey, Alice Kreinop, Lucas McPike, Evelyn Ramirez-Harrison, Temperance Stidam, Spencer Stuckwisch, Brennan Wingler

Second grade: Jessica Pitts, Eli Adkins, Greyson Jaynes, Lilli Davis, Abby Acton, Brayden Roudebush, Mason Ramirez-Harrison, Cameron Merrifield, Madison Ray, Jaydon Grider, Ashton Kellogg, Kinsley Osborn, Liah Weddle, Jaylee Yeadon, Lillian Cockerham

Third grade: Serenity Beavers, Reece Osborne, Trenton Farris, Nylah Patton, Jaron Bryant, Trey Isaacs, Gunner Kirts, Shylee Combs, Tucker Gourley, Rilynn England, Isaac Hampton, Zoey Thompson, Lauren King, Grayson Vague, Claire Young

Fourth grade: Keilyn Nicholson, Myleigh Sweeney, Hayden Adams, Caleb Walton, London Newberry, Steven Mergl, Collin Downing, Jack Gilley, Taylor Smith

Fifth grade: Trinity Acton, Roshaun Hehman, Seth Reed, Jayda Clodfelder, Amy Hall, Jairdyn Kiser, Shelby Littiken, Starlit Watson, Nick Brewer, Lane Steward, Whitney Branaman, Alexia Manns

Homework pass award

First grade: Madison Blair, Lynnley Daraswad, Michael Davers, Leo Feathers, Gabriella Goens, Payton Jackson, Hayden Marshall, Kaidy Moore, Nolan Nehrt, Christian Nolan, Eli Reinhart, Gauge Roll, Cooper Schroader, Luke Smith, Everleigh Sterling, Abigail Watson, Emily White, Bentley Grigsby

Second grade: Eli Adkins, Jace Bishop, Elijah Caudill, Trey Cox, Madison Darlage, Landon Disque, Peyton Erp, Bryce Garland, Brooklyn Gossett, Evan Jarred, Kayleigh Jernigan, Averi Karenke, Jessica Pitts, Katie Scarlett, Milee Sons, Alexcia Thompson, Dylan Toppe, Hunter Waggoner, Abby Acton, Taylor Callahan, Lilli Davis, Alyssa DeWeese, Sully Dick, Daisy Dugan, Samantha Goltry, Makensie Grider, Eli Hutchinson, Kolton Merrifield, Xavier Sanders, Bella Acton, Bradyn Amis, Kaelynn Anderson, Landyn Arnold, Charlie Blair, Charley Brewer, Domanik Cody, Devin Deckard, Addison Henry, Tucker McCrary, Cameron Merrifield, Isadora Price, Mason Ramirez-Harrison, Madison Ray, Kinsley Schroeder, Trevor Swalley, Jaylah Yeadon, Alivia Ault, Cayden Booker, Bo Davidson, Bristynn Dunham, Byron Eguizabal, Karley Goben, Jaydon Grider, Aidan Ingle, Kody Jones, Ashton Kellogg, Jaxson Lowe, Khloe McFarlane, Dakota Mejean, Bryson Moore, Kinsley Osborn, Zack Ridgeway, Kaycie Selfridge, Willa Simler, Zayden Thompson, Loralie West, Emily White, Lexi Zike, Korbyn Bane, Chase Blann, Logan Chavarria, Lillian Cockerham, Mackenzie Drake, Isabella Gomez, Braydon Grider, Keatyn Hallett, Jacob Johnson, Meredith Lewis, Mason McKeown, Bode Mull, Brinley Peak, Brody Perry, Makayla Ray, Haley Schuerman, Jayzlynn Noblitt

Third grade: Dalton Asher, Hannah Baker, Kaisin Brock, Nathaniel Conyer, Trenton Farris, Lily Hatchett, Ava Lee, Junior Miller, Reece Osborne, Zowie Phillips, Mattie Prewitt, Jalin Prince, Caden Vance, Cori Bowers, Nadiya Bowman, Chase Brock, Sawyer Brown, Eli Crockett, Brady Davis, Brock Dean, Ryder Deckard, Sydney Hall, Lauren King, Mattie Nowland, Destiny Price, Cole Robbins, Brayden Samples, Kaylee Steward, Josie Thompson, Paige Thompson, Grayson Vague, Lois Vaught, Ethan Wheeles, Avery Wilson, Claire Young

Fourth grade: Bre’Anna Blocker, Destanie Bowling, Linkan Brittain, Chloe Dunn, Ethan Fisher, Sara Gorbett, Kolton Helton, Isaac Hutchinson, Katie Mitchell, Keilyn Nicholson, Domonic Parker, Conner Rascoe, Brody Russell, Cambell Shasteen, Ava Sunderman, Gavin Tiemeyer, Karson Arms, Sarah Combs, Harlyn Feathers, Madison Hamblen, Hailey Bair, Madison Bennett, Ellie Black, Kayla Bowman, Lilly Brazzell, Ty Brown, Taylor Christian, Carter Covert, Floyd Davis, Collin Downing, Jack Gilley, Jaxson Johnson, Gage Mull, Joanna Pitts, Genna Preston, Jace Reaser, Micah Sheffer, Brody Short, Kate Skaggs, Taylor Smith

Fifth grade: Trinity Acton, Ayrianna Cockerham, Colsen Ellison, Gracie Fisher, Paul Gibson, Roshaun Hehman, Jayden Henline, Elexus Kennedy, Emma Mitchell, Seth Reed, Augie Reynolds, Robert Vaughn, Liberty Wilkins, Makayla Cutter, Kyeirah Phillips, Lexus England, Layla Anderson, Nick Brewer, Cruz Cooper, Alia Davis, Jaron Davis, James Hedrick, Damien Ketcham, Alexis Leeper, Levi Lewis, Shelby Littiken, Ethan McMurray, Seth Pickett, Caleb Reynolds, Damian Salas, R.J. Stevens, Clair Stidham, Brooklyn Verble, Star Watson, Gavin Weddle, Cody Blackburn, Jake Bohn, Whitney Branaman, Bella Brown, Brynn Burton, Thai Daraswad, Kinzee Dean, Claire Elliott, Kory Fiscus-Warner, Smith Hackman, Presley Hampton, Kassie Helton, Talan Hughbanks, Grant Killey, Alexia Manns, Hope Niccum, Regan Ozbun, Shane Ratliff, Andrew Roberts, Evan Schneider, Lane Steward, Braedyn Stidams, Gracelyn Walker, Sophia Wayt, Maggie Banister, Hailey Bowman, Patricia Campbell, Jayda Clodfelder, Dylan Collins, Mylie Cummings, Jaden Disque, Peyton England, Amy Hall, Kylee Harris, Madison Howard, David Kell, Jairdyn Kiser, Cameron Markel, Aden McCrary, Ethan McMurdie, Hunter Perry, Kierra Pfeiffer, Dalton Reedy, Raeahna Robinson, Gracie Scott, Claira Stout, Camden Voss, Pierson Wheeler, Jaydynn Yeadon, Cash Zumhingst

Perfect attendance

First grade: Cooper Martin, Eli Downing, Nickolas Lee, Rylen Osborne, Gage Dean Yost, Kaia Easterday, Lily Branaman, Koda Beecher, Reece Newberry, Aspen Newberry, Gabriella Hall, Devyn Bowling, Max Sommers, Khai-lyn Pijarnsan, Spencer Michaels, Addison King, KayAnn Johnson, Madison Blair, Hayden Marshall, Kaidy Moore, Nolan Nehrt, Eli Reinhart, Lydia Acton, Draven Bannister, Madison Gourley, Miles Davidson, Ava Hanner, Mason Huff, Jhett Jackson, Brielle Killey, Owen Killey, Spencer Stuckwisch, Brennan Wingler

Second grade: Elijah Caudill, Travis Cockerham, Hunter Combs, Madison Darlage, Lily Davis, Landon Disque, Evan Jarred, Kayleigh Jernigan, Jessica Pitts, Dylan Toppe, Emily Wetzel, Taylor Callahan, Lilli Davis, Serenity Dillman, Daisy Dugan, Eli Hutchinson, Skylee Murphy, Xavier Sanders, Alivia Ault, Aidan Ingle, Kody Jones, Ashton Kellogg, Jaxson Lowe, Kaycie Selfridge, Willa Simler, Emily White, Lexi Zike, Logan Chavarria, Mackenzie Drake, Keatyn Hallett, Meredith Lewis, Mason McKeown, Brinley Peak, Brody Perry, Makayla Ray, Haley Schuerman, Liah Weddle, Jaylee Yeadon

Third grade: Dalton Asher, Serenity Beavers, Nathaniel Conyer, Kiandra Glaze, Ethan Kirts, Ava Lee, Junior Miller, Reece Osborne, Jalin Prince, Shaylynn Putz, Kori Ault, Christian Blackburn, Jaron Bryant, Parker Fish, Trey Isaacs, Tyler Wetzel, Dalton Brazzell, Sheila Campbell, Shylee Combs, Peyton Garvey, Emma Rascoe, Abbi Stout, Ella Nehrt, Daulton Hineman, Tucker Gourley, Claire Brock, Lance Caudill, Bradie Fisher, Ryder Hall, Ada Lanier, Keynan Prince, Luke Reynolds, Kobe Stuckwisch, Will Tiemeyer, Chase Brock, Sawyer Brown, Eli Crockett, Brady Davis, Brock Dean, Hayden Hall, Sydney Hall, Lauren King, Wyatt Mann, Cole Robbins, Brayden Samples, Kaylee Steward, Lois Vaught, Ethan Wheeles, Avery Wilson, Claire Young

Fourth grade: Destanie Bowling, Conner Rascoe, Gavin Tiemeyer, Katie Mitchell, Chloe Dunn, Ethan Reinhart, Ethan Fisher, Sloan Stuckwisch, Ava Sunderman, Samuel Campbell, Sarah Combs, Asmara Estes, Gavin Gourley, Madison Hamblen, Taylor Lowe, London Newberry, Ellie Black, Kayla Bowman, Lilly Brazzell, Ty Brown, Taylor Christian, Carter Covert, Collin Downing, Gage Mull, Jack Pace, Jace Reaser, Alli Robertson, Micah Sheffer, Kate Skaggs

Fifth grade: Gracie Fisher, Paul Gibson, Roshaun Hehman, Emma Mitchell, Augie Reynolds, Cameron Markel, Claira Stout, Camden Voss, Pierson Wheeler, Jaydynn Yeadon, Jaron Davis, Levi Lewis, Joey Putz, Caleb Reynolds, Kaitlyn Rivers, Cody Blackburn, Whitney Branaman, Bella Brown, Kinzee Dean, Talan Hughbanks, Alexia Manns, Hope Niccum, Regan Ozbun, Shane Ratliff, Lane Steward