Saturday’s results
Swimming and diving
At Seymour
Boys
Seymour def. Scottsburg, Salem, Switzerland County, South Ripley, Southwestern, Silver Creek
(Seymour in top-5)
200 medley relay: 1. Seymour ‘A’ (Harrison Cottrill, Trevor Layne, Daniel Hartman, Dalton Polley) 1:51.78, 2. Seymour ‘B’ (Lee Freeman, Eduardo Zarate, Roman Ramirez, Brady Westfall) 2:02.71.
200 freestyle: 1. Ethan Dippold 2:15.10, 3. Jack Land 2:20.74.
200 individual medley: 2. Jeremy Hagan 3:05.26.
50 freestyle: 2. Westfall 25.08.
Diving: 1. Jackson Carpenter 164.79, 2. Kevin Lopez 156, 3. Chandler Drummond 142.50.
100 butterfly: 3. Zarate 1:10.39, 4. Clayton Greenalt 1:17.77, 5. Ramirez 1:25.93.
100 freestyle: 1. Dalton Polley 52.16, Freeman 58.90, 4. Dippold 1:02.45
500 freestyle: 1. Dillon Polley 5:47.16, 2. Bryce Miller 5:51.96, 3. Nolan Speer 6:43.34.
200 freestyle relay: 1. Seymour ‘A’ (Cottrill, Dillon Polley, Miller, Layne) 1:45.03, 2. Seymour ‘B’ (Freeman, Land, Dippold, Zarate) 1:51.04.
100 backstroke: 1. Hartman 1:02.54, 4. Land 1:13.51, Daniel Noblitt 1:24.59.
100 breaststroke: 1. Layne 1:05.99, 5. Westfall 1:23.37.
400 freestyle relay: 1. Seymour ‘A’ (Hartman, Dillon Polley, Dalton Polley, Westfall) 3:50.76, 2. Seymour ‘B;’ (Ramirez, Miller, Land, Freeman) 4:14.75.
Girls
Seymour def. Scottsburg, Salem, Switzerland County, South Ripley, Southwestern, Silver Creek
200 medley relay: 1. Seymour ‘A’ (Sandy Cerino, Charisma Barnard, Abby Boyt, Maren McClure) 2:07.52, 3. Seymour ‘B’ (Elizabeth Hartman, Kirby Hill, Samantha Jacobi, Macy Traylor) 2:19.70.
200 freestyle: 2. Amelita Vasquez 2:25.13, 4. Lillian Sunbury 2:29.68.
200 individual medley: 5. Madison Underwood 3:12.78.
50 freestyle: 4. Traylor 29.58.
Diving: 1. Brett Kleber 108.98.
100 butterfly: 3. Cerino 1:18.43.
100 freestyle: 4. Haley Williams 1:06.40, 5. Audri McKinney 1:09.62.
500 freestyle: 1. Marcegui Vasquez 6:00.68, 2. McClure 6:08.50.
200 freestyle relay: 1. Seymour ‘A’ (August Hunt, Traylor, Haley Williams, Vasquez) 1:58.31, 4. Seymour ‘B’ (McKinney, Jacobi, Natalia Garcia, Kim Clemente) 2:05.93.
100 backstroke: 1. Boyt 1:13.69, 2. Hartman 1:15.19, 3. Hunt 1:17.62.
100 breaststroke: 1. Hill 1:26.88, 4. Garcia 1:30.88.
400 freestyle relay: 1. Seymour ‘A’ (Vasquez, Barnard, McClure, Cerino) 4:15.52, 3. Seymour ‘B’ (McKinney, Hunt, Boyt, Williams) 4:31.12.
Girls basketball
At Madison
Seymour 46, Madison 45
Seymour;7;11;11;17;–;46
Madison;8;11;19;7;–;45
Seymour (6-5, 2-2 HHC): Aidan Hiester 0 3-4 3, Ashton Chase 3 0-0 9, Makenna Fee 9 2-3 20, Grace Schrader 1 0-0 2, Grace Meyer 5 1-1 12, Megan Ritz 0 0-0 0, Grace Scharader 0 0-0 0, Alyssa Perry 0 0-0 0. Totals: 9 6-8 46.
Madison (3-7, 1-2 HHC): Jade Nutley 4 2-2 13, Bailey Dyer 3 4-6 10, Harper Watson 1 0-0 3, Landon Perry3 0-0 6, Paige Young 5 0-0 11, Jessie Dyer 1 0-0 2. Totals: 17 6-8 45.
3-point goals: S (Chase 3, Meyer), MYoung 4, Nutley 3).
At Seymour
Trinity Lutheran 54, Orleans 43
Orleans;7;16;10;9;–;43
Trintiy;12;12;14;16;–;54
Orleans (6-4): Audrey Elrod 4 1-4 10, Sydnee Moon 3 0-3 6, Sheridan Robbins 5 2-4 14, Hailee Powell 1 1-2 3, Jacqulin Gerkin 1 2-2 5, Payton Blanton 2 0-0 4, Lily Pridemore 0 0-0 0. Totals: 16 6-15 43.
Trinity (6-2): Hannah Sabotin 5 7-11 17, Maddie Bell 1 0-0 2, Kailene Cockerham 1 0-0 2, Savannah Harweger 6 2-2 14, Sydney Jaynes 5 3-5 13, Emma Schepman 2 2-2 6, Lauren Fleetwood 0 0-0 0. Totals: 20 14-20 54.
3-point goals: Trinity (none), Orleans (Elrod, Gerkin, Robbins 2)
Rebounds: Trinity 28 (Jaynes 9, Sabotin 7), Orleans 20 (Robbins 7).
Turnovers: Trinity 12, Orleans 17.
Fouls: Trintiy 13, Orleans 18.
Junior varsity
Trinity Lutheran 32, Orleans 24
Trinity (8-2): Emma Schepman 8, Genesis Munoz 7, Hannah Durham 5, Emma Goecker 4, Kayla Goecker 3, Cockerham 3, Kaitlyn Schepman 2.
At Brownstown
Brownstown Central 52, Austin 38
Austin;10;5;15;8;–;38
Brownstown;12;15;15;10;–;52
BC (6-6, 1-4 MSC): Taylor Garland 2 0-0 6, Katherine Benter 3 7-8 14, Payton Farmer 2 1-2 5, Halle Hehman 3 4-4 10, Ashley Schroer 4 2-2 11, Zoe Fountain 0 1-2 1, Emma Klinge 1 0-0 3, Shelby Reynolds 1 0-0 2. Totals: 16 15-18 52
Austin (7-6, 0-4 MSC): Jalen Coomer 1 0-0 3, Grace Ingleheart 4 2-2 11, Misti Kimberlin 2 0-0 4, Addy Law 2 2-5 6, Sarah Robbins 2 0-0 6, Hannah Beck 3 0-0 7, Ashlyn Satterwhite 0 1-2 1. Totals: 14 5-9 38.
3-point goals: BC (Garland 2, Schroer, Benter, Klinge), A (Robbins 2, Coomer, Ingleheart, Beck).
Rebounds: BC 27 (Hehman 10, Schroer, 7), A 16 (Kimberlin 4).
Turnovers: BC 18, A 22.
Fouls: BC 12, A 12.
Junior varsity
Brownstown 57, Austin 50
BC (9-3):Kelsey Wischmeier 17, Hannah Stahl 12, Zoe Stuckwisch 9, Aryeana VonDielingen 8, Addie Shelton 4, Klinge 3, Andrea Bair 2, Peyton Brock 2.
At Crothersville
Crothersville 67, Rock Creek Academy 35
Record: CHS 7-4.
At Lanesville
Lanesville 88, Medora 22
Record: Medora 0-8.
Boys basketball
At Crothersville
Crothersville 68, Borden 38
Borden;7;11;8;12;–;38
Crothersville;10;18;23;17;–;68
Borden (0-5, 0-1 SAC): Dylan Bahan 2 5-6 9, Sterling Mikel 2 2-2 6, Jacob Knollenberg 4 0-0 8, Noah Franklin 0 1-5 1, Jacob Robinson 5 1-4 11, Knight 1 0-0 3. Totals: 14 9-22 38.
Crothersville (3-1, 1-0 SAC): Logan Brewer 6 3-3 17, Lane Wienhorst 4 0-2 10, Josh Thomas 11 0-0 27, Cable Spall 3 3-6 10, Quinten Keasler 1 2-4 4, Timmy Burton 0 0-0 0, Josh West 0 0-0 0, Will Amick 0 0-0 0, Ethan Deaton 0 0-0 0, Carson Farmer 0 0-0 0. Totals: 25 8-15 68.
3-point goals: B (Knight), C (Thomas 5, Brewer 2, Wienhorst 2, Spall).
Junior varsity
Borden 37, Crothersville 32
Crothersville (1-3): West 8, Keasler 7, Zach Helt 7, Derrick Deaton 5, Farmer 3, Zerik Hunt 2.
At Brownstown
Brownstown Central 56, South Ripley 41
South Ripley;8;18;8;7;—;41
Brownstown Central;19;16;12;9;—;56
South Ripley (4-2): Cody Samples 4 2-2 11, Sam Evans 4 1-2 10, Bryce Franklin 3 0-0 7, Aaron Greiwe 2 0-0 6, Zack Gentile 2 0-0 4, Brady Linkel 1 1-2 3, Cory Ralston 0 0-0 0, Totals 16 4-6 41.
Brownstown Central (4-0): Isaac Johnson 7 4-4 19, Seth Borden 5 0-2 10, Michael Boshears 4 0-0 9, Braden Neal 3 0-0 6, Matthew Garland 2 0-0 6, Isaiah Wineinger 1 2-2 4, Derek Thompson 1 0-0 2, Lucas Hines 0 0-0 0, Ethan Wischmeier 0 0-0 0, Totals 23 6-8 56.
3-point goals: South Ripley 5 (Greiwe 2, Samples, Franklin, Evans), Brownstown Central 4 (Garland 2, Johnson, Boshears).
Rebounds: South Ripley 23 (Franklin 4), Brownstown Central 27 (Borden 7, Wischmeier 4, Boshears 4, Johnson 3, Neal 2, Thompson, Team 6).
Turnovers: South Ripley 15, Brownstown Central 14.
Fouls: South Ripley 10, Brownstown Central 12.
Junior varsity
Brownstown Central 49, South Ripley 31
Brownstown Central (4-0): Clay Chastain 10, Jalen Tiemeyer 8, Derek Thompson 6, Lucas Hines 5, Aiden Schroer 5, Clayton Barger 5, Lucas McKinney 3, Levi Stahl 3, Kiernan Tiemeyer 2, Eli Brown 2.
At Seymour
West Washington 85, Trinity Lutheran 78 (OT)
Trinity;14;19;16;22;7;–;78
Washington;18;21;16;16;14;–;85
Trinity (1-6): A.J. Goecker 8 1-1 19, Trent Shoemaker 1 3-4 6, Tyler Goecker 7 5-5 20, Jack Marksberry 5 3-6 14, Mitchell Hackman 6 4-4 17, Josiah Foster 0 0-0 0, Kaedon Bright 1 0-1 2, Aden Jones 0 0-0 0, Sam Schepman 0 0-0 0. Totals: 28 16-21 78.
WW (2-3): Holden Bowsman 8 3-8 22, Kaden Ables 4 3-4 14, Parker Green 7 9-10 28, Harrison Sanford 3 3-4 9, Jake Strange 1 1-3 3, Mike Nichols 1 5-6 7, Bobby Stevens 1 0-0 2. Totals: 25 24-35 85.
3-point goals TL (A. Goecker 2, T. Goecker, Marksberry, Shoemaker, Hackman) WW (Green 5, Bowsman 3, Ables 3).
Rebounds: TL 29 (Hackman 8, Marksberry 8, A. Goecker 7).
Turnovers: TL 16, WW 16.
Fouls: TL 246, WW 21.
Junior varsity
Trinity Lutheran 53, Washington 39
TL (1-6): Zephyr Wilson 17, Schepman 16, Jacob Sabotin 8, Lawson Woods 7, Evan Hunt 3, Micah Baumgartel 2
At Lanesville
Lanesville 76, Medora 44
Record: Medora 1-6.
Friday’s results
Boys basketball
At Medora
Martinsville Tabernacle 79, Medora 39
Medora: Myers 2 0-0 5, Jayvin Spurgeon 0 1-2 1, Keaton Seniours 1 0-0 2, Owen Sullivan 5 4-4 14, J.D. Fish 3 0-0 7, Skylar Jones 0 1-2 1, Caleb Sturgill 3 2-2 9. Totals: 14 8-10 39.
3-point goals: Medora (Myers, Fish, Sturgill).
Rebounds: Medora 25 (Suillivan 8, Fish 8).
Turnovers: Medora 24.