Local prep agate from Tuesday



Prep sports

 

Monday's results

 

Volleyball

At Brownstown

 

Freshman

Brownstown Central;25;25

Jennings County;15;13

Brownstown Central: Hitting: Morgan Wehmiller 12-13-6, Madison Turner 27-30-6, Laura Pence 10-10-2, team 52-57-15. Serving: Wehmiller 12-12-4, Madison Persinger 11-11-0, Abby Brown 6-6-0, team 48-51-6.

Record: Brownstown Central 11-1.

 

Tuesday's results

 

Volleyball

At Seymour

Seymour;25;25;25

Brownstown Central;8;17;22

Seymour: Hitting: Hayden Dailey 25-28-11, Megan Kimbley 29-32-5, Audrey Speer 9-10-5, team 84-97-30. Serving: Chandler Clark 14-14-1, Taylor Sutton 17-17-1, Olivia Isaacs 15-16-1, team 70-73-10. Setting: Lucas 79-79-30. Defensive digs: Sutton 10.

Brownstown Central: Hitting: Abbi Shade 30-39-7, Courtney Conrad 19-24-6, Kaylee Bennett 10-11-4, team 87-107-25. Serving: Nicole Thomas 10-10-1, Shade 9-9-0, Trinity Booher 8-8-0, team 49-50-1.

Records: Seymour 21-4, Brownstown Central 20-3.

Junior varsity

Seymour;25;25

Brownstown Central;9;14

Seymour: Hitting: Karen Dringenburg 21-23-7, Michelle Hoene 12-13-5, Marley Vehslage 7-9-4, team 58-63-19. Serving: Kennedy Richart 14-14-1, Katy Nolting 10-11-1, Dringenburg 11-11-1, team 47-50-4. Setting: Chloe Wahl 54-55-15. Defensive digs: Richart 9.

Brownstown Central: Hitting: Danielle Meyer 8-9-2, Ally Barnette 6-8-0, Courtnie Pullen 3-3-0, team 34-48-3. Serving: Kayla Schneider 5-5-0, Ally Lorenzo 5-5-1, Pullen 4-4-1, team 20-22-2.

Records: Seymour 10-5, Brownstown Central 12-1.

Freshman

Brownstown Central;25;25

Seymour;22;22

Brownstown Central: Hitting: Morgan Wehmiller 28-32-4, Madison Turner 28-32-11, Laura Pence 10-10-1, team 85-94-20. Serving: Abby Brown 13-14-5, Wehmiller 8-8-1, Madison Persinger 10-11-0.

Seymour: Hitting: Sadie Fallis 21-21-5, Macey Chase 24-29-3, team 79-91-14. Serving: Emma Wood 12-13-1, Maddy Pace 7-7-3, Kenzi Jones 7-7-2, team 42-43-6. Assists: Emilee Pollmann 11.

Records: Brownstown Central 12-1, Seymour 10-3.

 

Boys soccer

 

At Seymour

Seymour 0, Columbus North 0, tie

Shots: Seymour 13, Columbus North 20.

Goal saves: Chase Salmon S 9, Columbus North 5.

Record: Seymour 8-5-2.

Junior varsity

Columbus North 8, Seymour 0

Shots: Seymour 3, Columbus North 28.

Goal saves: Austin Hatfield S 7, Nate Dorsey S 3.

Record: Seymour 1-7-3.

 

At Seymour

Trinity Lutheran 7, Henryville 0

Goals: Mitch Noelker TL 2, Mark Pinnow TL, Toby VanLiew TL, Rob Setty TL, Bobby Tabeling TL, Cole Allman TL.

Assists: Zach Vierling TL, Jack Lucas TL, Stone Riddle TL, Dillon DeVore TL.

Shots: Trinity Lutheran 17, Henryville 3.

Goal saves: Noelker TL 2, Mark Bushur TL 1.

Record: Trinity Lutheran 6-8-1.

 

Cross-country

 

Batesville Invitational

At Batesville

Girls

Team scores: Seymour 49, Batesville 69, Greenfield-Central 80, Connersville 84, East Central 183, Jac-Cen-Del 188, South Dearborn 206, North Decatur 207, Lawrenceburg 214, Franklin County 221, Rushville 289, South Ripley 307.

Winner: Zoey Johnson S 18:59.

Other Seymour: 6-Madison Hays 20:50, 7-Alicia Pollert 21:18, 17-Megan Winter 21:53, 18-Mariah Lewis 22:01, 29-Mikaela Grout 22:57, 32-Alexis Beed 23:06.

Junior varsity: Seymour won; Maria Garcia was individual winner.

Boys

Team scores: Seymour 38, Greenfield-Central 86, Rushville 110, Connersville 119, East Central 119, South Dearborn 120, Batesville 141, South Ripley 142, North Decatur 257, Franklin County 301, Jac-Cen-Del 314.

Winner: Matthew Hill C 16:42.

Seymour: 2-Jack Tormoehlen 17:00, 5-Ian Hensen 17:16, 8-Daniel Hauersperger 17:40, 11-Tyler Hatton 17:55, 12-Alex Beaty 17:59, 31-Dusty Janssen, 35-Keegan Bowman 18:56.

Junior varsity (Seymour won): 1-Mitch McCoy 17:09, Hogan Petro 18:47, Laurin Schmidt 18:53, Cameron Deppen 19:06, Elliott Samons 19:27, Cole Spivey 19:36, Seth Carter 20:28, Tyler Klingler 20:52, Drake Spencer 21:01, Jackson Lentini 22:04, Toriek Miller 22:07, Skylar Maupin 26:55.

 

New Washington Invitational

At New Washington

Girls

Team placings: 1-Southwestern (Hanover) 44, 2-Scottsburg, 3-Trinity Lutheran 58, 4-Borden, 5-New Washington, 6-Crothersville 132.

Trinity Lutheran: 4-Erika Horton 22:31, 7-Danielle Shelley 22:58, 14-Ally Posey 23:54, 22-Brittaney VonDielingen 25:02, 28-Allison Voss 26:08.

Crothersville: 18-Lea Grissmer 24:26, 25-Chandler Nehrt 25:42, 39-Claudia Henry 29:18, 41-Whitney Wienhorst 29:26, 42-Alisha Basil 30:28.

Boys

Team placings: 1-Borden 15; 7-Trinity Lutheran 152, 9-Crothersville 201.

Crothersville: 19-Micah Mains 19:25, 38-Grayson Barnes 20:48, 53-Jacoby Gillis 22:19, 54-Evan Doyle 22:20, 57-Evan Petty 22:32, 58-Jacob Davidson 22:40, 62-Brian Money 23:02.

All content copyright ©2014 The Tribune, a division of Home News Enterprises unless otherwise noted.
All rights reserved. Click here to read our privacy policy.